Filip Vujanovic a tárgyalások után tartott sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a gazdasági együttműködés új területe lehet a mezőgazdaság. Ehhez Schmitt Pál hozzátette, hogy az oktatásban és a kultúrában is elképzelhető a két ország kooperációja.
Az MTI kérdésére, hogy a nyugat-balkáni térség európai integrációjában, amely a magyar EU-elnökség legfontosabb céljai között szerepel, Montenegró milyen szerepet tölthet be, Schmitt Pál azt mondta: „magyar részről úgy látjuk, Montenegró igen pozitív szerepet tölthet be azzal, hogy a regionális együttműködés motorjává” kíván válni. Fontos lenne – tette hozzá –, hogy a térség minden országának „világos perspektívát vázoljon fel az Európai Unió”. Schmitt Pál hangsúlyozta, hogy a térség uniós integrációjának segítéséért személyesen is tenni kíván, ezért rövid időn belül az érintett országok államfőivel tárgyalásokat fog folytatni.
Jó úton járnak
Filip Vujanovic elmondta, hogy Montenegró minél előbb szeretné elkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval, ezért is fontos időszaknak tartja a magyar uniós elnökségi félévet. A csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez Montenegró szeretné minél előbb teljesíteni a feltételeket. Schmitt Pál ehhez kapcsolódva megjegyezte: Montenegró „jó úton jár, hogy az év végig teljesítse” a kritériumokat.
Montenegró az Európai Unió öt tagjelölt országának egyike (Horvátország, Törökország, Macedónia és Izland mellett), tavaly decemberben nyerte el ezt a státust. A volt jugoszláv tagköztársaság kétnapos magyarországi látogatáson tartózkodó államfője példaértékűnek nevezte a két ország haderejének afganisztáni együttműködését. Kiváló együttműködésükről a közelmúltban személyesen is meggyőződhetett – tette hozzá. Afganisztánban a Puli-Humri központban állomásozó magyar Tartományi Újjáépítési Csoport irányítása alatt végzi negyven montenegrói katona a tábor őrzésének-védelmének feladatait.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.