Előbb rendezni kell a múltat, utána lehet csak ünnepelni

Egy nemzetközi filmfesztivál nem így születik, nem ez a szervezésének az útja – nyilatkozta a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában Kálomista Gábor, a Magyar Producerek Szövetségének (MPSZ) elnöke a napokban bejelentett kezdeményezésről, miszerint a Magyar Audiovizuális Producerek Szövetsége szervezésében a jövő évtől nemzetközi filmfesztiválnak adna otthont Budapest.

MNO
2011. 05. 25. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Aki ebben a szakmában dolgozik, és tudja, hogyan születik egy fesztivál, az tudja, hogy nem így születik. Az embernek nem Nobel-díjas, nem olimpiai bajnok gyereke születik, hanem megszületik és majd egyszer lehet az” – nyilatkozta Kálomista Gábor a Budapestre tervezett nemzetközi A-kategóriás filmfesztivál tervéről. Egy fesztivál sem „születik” A-kategóriásnak: példaként említhető a kolozsvári fesztivál, amely most, tízéves létezés után „talán pályázhat az A-kategóriás címre”.

Magával a fesztivál ötletével nincs problémája – mint mondta, az utóbbi tíz évben elég keményen bírálta a Magyar Filmszemlét, és többször is mondta, hogy megérdemelne már Budapest egy nemzetközi filmfesztivált, aminek jó kísérőrendezvénye lehetne egy Magyar Filmszemle-típusú mustra. Viszont a nemzetközi fesztivál szervezésének van egy bizonyos útja, menete, amit be kell tartani – tette hozzá a Magyar Producerek Szövetségének (MPSZ) elnöke. Megjegyezte: a Független Producerek Szövetsége sem ért egyet egy nemzetközi fesztivál mostani helyzetben és ilyen formában való megrendezésével; hasonlóan az MPSZ közgyűléséhez, amelyik a jelen körülmények közötti szervezést egyértelműen elutasította keddi tanácskozásán.

Előbb rendezzük a múltat

A magyar filmszakma mély válságban van pillanatnyilag, iszonyú adósságok rakódtak főként a producerekre – önhibájukon kívül – az elmúlt nyolc évben; belementek bizonyos adósságok felvételébe, amikről úgy tudták, az állam garanciát vállal azokra – hangzott az interjúban. „Azt gondoljuk, mi, normálisabban gondolkodó producerek, hogy előbb tegyük rendbe a múltat, jussunk el nulláig, készítsünk filmeket, nézzük meg, hogyan állunk, és majd utána lehet önmagunkat ünnepelni” – szögezte le Kálomista Gábor, aki úgy látja: a filmekre felvett hitelek kapcsán napokon belül megoldásnak kell születnie, mivel ezek hamarosan lejárnak, és a bankok elsősorban a hitelfelvevőkön próbálják majd behajtani a kintlévőségeiket.

Mindenki csak a saját pénzével és tisztességével játszhat

Ebben a helyzetben, mikor ezer sebből vérzünk, kellene egy szakmai összhang abban, hogy mit csináljunk, mi a lépések sorrendje – tette hozzá Kálomista Gábor, aki felvetette, hogy például Budapest városa adta-e a nevét a nemzetközi filmfesztivál ötletéhez. Van-e erről közgyűlési döntés? „Egy fesztivál kitűnő városmarketing, ha sikerül, ha nem, az nagyon rossz marketing” – tette hozzá a filmes szakember, aki szerint pikánssá teszi a témát az, hogy Szőcs Géza kulturális államtitkár részt vett a fesztivál ötletét bejelentő rendezvényen (sajtótájékoztatón) Cannes-ban; „meggyőződésem, hogy nem volt olyan információ birtokában, ami alapján meg tudta volna ítélni, hogy jó-e vagy sem, hogy ott van” – mondta el. Kálomista hozzátette: ha magánfilmfesztiválról van szó, akkor azt ki kell jelenteni, és meg kell nézni, hogy a kezdeményezés eddig került-e pénzébe az államnak; ki fizette például a cannes-i sajtóreggelit, az előkészítéseket miből rendezték meg. „Ha valaki ezt saját pénzből csinálja, az rendben van, a saját pénzével úgy szórakozik mindenki, ahogy akar. Egy szakma tisztességével azonban nem. Meg kell húzni a határokat” – szögezte le a Magyar Producerek Szövetségének elnöke.

Kevesebb film, nagyobb büdzsékkel

Arról már volt szó, hogy a magyar filmszakma nehéz helyzetben van, idén kevesebb támogatást kaptak. De mi lehet a kiút a magyar filmszakma számára? – vetette fel a Duna Televízió Közbeszéd című műsora . „Évek óta mondom, hogy azt, ami Magyarországon filmkészítés címén folyt, nem lehetett tartani. Hogy harmincnyolc film készül el ebben az országban, az egyszerűen tarthatatlan – egy nem létező piacra túltermelési válság volt” – reagált Kálomista Gábor. A válság jelei szerinte már évek óta látszottak, vesztették a nézőket, egyre nagyobb filmszám mellett egyre kevesebb nézőt produkáltak; egy-egy fesztiválsiker bejött, de nem ez volt az általános – fűzte hozzá a MPSZ elnöke.

Kálomista Gábor úgy látja: egy tudatosan átgondolt finanszírozási formával, sokkal jobban finanszírozott, ám jóval kisebb számú filmterméssel lehet újra megjelenni a hazai és nemzetközi piacon. „Ha ez sikerül, és megérti ez a szakma – márpedig meg fogja érteni, mert a saját bőréről van szó –, akkor újra lehet sok nézője a magyar filmnek és újra lehet külföldön is nagy eredményeket elérni.”

A kormánybiztos lehetőség a filmszakma számára

Hozzátette: a magyar filmszakma kormánybiztos kinevezésével soha nem látott lehetőségeket kapott, hiszen ezzel a kormány nagyon magasra emelte a magyar film ügyét. „Vajna megfelelő ember erre a posztra, hiszen a szaktudása nem vitatható és nem feltételezhető róla a korrupció sem” – érvelt Kálomista. Rá kell bízni a kormánybiztosra a koordinálást, és elérni, hogy legyen számon kérhető a filmkészítés – ne vesszen el sok kéz, sok szakkollégium és kuratórium között, ne legyen egymásra mutogatás. A kormánybiztosnak van egy-két éve, ez alatt megmutathatja, mit tudott letenni az asztalra – érvelt.

A kérdésre, hogy mennyi pénz kellene a „kevesebb film, nagyobb támogatás” modellhez, Kálomista Gábor úgy reagált: bár konkrét számot nem szívesen mondana, de úgy látja, a tavalyi öt-hét milliárdos támogatás éves szinten elég lenne.

(Duna Televízió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.