Kitüntetést kapott Horváth János

A Magyar Amerikai Koalíció (Hungarian American Coalition, HAC) a magyar–amerikai kapcsolatok előmozdításában játszott kiemelkedő tevékenységéért szerdán elismerésben részesítette Horváth Jánost, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőjét és a William Penn Szövetséget.

MNO
2011. 05. 12. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az indoklás szerint Horváth János egy életen át kiállt a magyarországi és amerikai demokratikus intézmények védelme és létrehozása mellett. Horváth János közgazdászt, az Országgyűlés 89 éves korelnökét a Gestapo 1944-ben halálra ítélte a Magyar Nemzeti Függetlenségi Mozgalomban betöltött szerepe miatt. 1945-ben az FKGP színeiben megválasztották nemzetgyűlési képviselőnek. 1947-ben koholt vádak alapján kényszermunkára ítélték. Az 1956-os forradalomban az Országos Gazdasági Újjáépítési Tanács ügyvezető elnöke lett.

A forradalom leverése után emigrálni kényszerült. Előbb Strasbourgban a Magyar Forradalmi Tanács egyik szervezője, majd New Yorkban a Kossuth Alapítvány egyik létrehozója lett. A Columbia Egyetemen végzett tanulmányainak befejezése után az egyetem oktatója, majd 1968-tól a Butler Egyetem közgazdászprofesszora lett.

Kutatási területe az infláció, a munkanélküliség, az agrárszféra és a növekedés témakörét ölelte fel. 1997-ben költözött haza Magyarországra. A Corvinus Egyetem vendégprofesszora volt. 1998-ban, Orbán Viktor kérésére elvállalta a Fidesz gazdaságpolitikai bizottságának vezetését. Az 1998-as országgyűlési választásokon a Fidesz országos listájáról bejutva 51 év után újra parlamenti mandátumot szerzett, ahogy 2002-ben és 2006-ban is.

A HAC elismerését George Herbert Walker III, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete nyújtotta át. Horváth János a kitüntetés átvételekor hangsúlyozta, hogy ma már nincs konfliktus az amerikai és a magyar állampolgárság között. „Minél jobb magyar állampolgár vagyok, annál jobb polgára vagyok Amerikának, és ez fordítva is igaz” – mondta.

A 125 éves William Penn Szövetség jogelődje 1886-ban, 13 magyar bányász összefogásával, Verhovay Segély Szövetség néven jött létre. Több szervezeti összeolvadás után ma is az amerikai magyar közösség oszlopos segélyezési szövetsége, a magyar kultúra támogatója. Az esemény alkalmából Maximilian Teleki, a Magyar Amerikai Szövetség elnöke bejelentette, hogy a Bánk bán Los Angeles-i díszbemutatója november 17-én lesz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.