Közös közép-európai jogi kultúrát teremtenének a visegrádi négyek

Az igazságügyi képzésről írt alá megállapodást a magyar, a szlovák, a lengyel, a cseh és a horvát igazságügyi miniszter csütörtökön Veszprémben; ezzel megkezdődött a visegrádi országok igazságügyi tárcavezetőinek háromnapos találkozója.

MNO
2011. 05. 05. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodás célja, hogy ez az öt ország (a visegrádi négyek – Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország – és Horvátország képviselője) összehangolja az igazságügyi képzésben programjait – mondta az aláírást megelőző sajtótájékoztatón Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes. Hangsúlyozta: közös és koordinált programokkal kívánják segíteni, hogy az igazságügyben dolgozók jobban megismerhessék egymás tapasztalatait, jogi kultúráját, illetőleg „közös lépéseket tegyenek a közép-európai jogi kultúra megteremtése érdekében”.

Ez a megállapodás azon a meggyőződésen alapul, hogy az Európai Unió a jogi együttműködésben is új fázisba lép – mondta Navracsics Tibor. Rámutatott: már nemcsak a jogszabályok megalkotása és nemzeti szintű alkalmazása a feladat, hanem a jogalkalmazás során szerzett tapasztalatok kicserélése, ismeretek átadása is, illetve az igazságszolgáltatásban közös fejlesztések végrehajtása is feladatként fogalmazódik meg.

Emlékeztetett arra, hogy a korábbi években a visegrádi országok jogi akadémiái között már létrejött együttműködés, most azonban az EU soros magyar elnöksége keretében vetették fel annak a gondolatát, hogy az uniós csatlakozási tárgyalásait remélhetően hamarosan befejező Horvátországgal együtt kezdődjön meg multilaterális formában is a kooperáció. Navracsics Tibor közölte: a mostani megállapodás mellett egyúttal felhatalmazzák az érintett országok igazságügyi képzési intézményeinek vezetőit, hogy a július 21-én és 22-én Budapesten tartandó találkozójukon részleteiben kimunkált együttműködési megállapodást is kössenek.

Jöhet a V4 plusz

Megállapodtak abban is, hogy uniós pénzforrásokat is igénybe kívánnak venni a fejlesztések, a programok összehangolásáért – tette hozzá. Közölte: kollégái felhatalmazták arra, hogy Horvátországgal nemcsak az aláírt megállapodásnak megfelelően bővülne ki a visegrádi négyek igazságügyi együttműködése, hanem mostantól a V4 tanácskozásainak állandó partnereként, tagjaként vesz részt a munkában. Hozzátette: ezzel – elsőként az igazságügy területén – a V4 átalakul V4 plusszá.

Jirí Pospisil cseh igazságügyi miniszter azt hangsúlyozta, hogy országának kiemelten fontos az együttműködés a „visegrádiak” bíróságai, igazságszolgáltatási szervei között. Mint mondta, a minőségi oktatással minőségjavulást lehet elérni a munkában, s ha erről eszmét cserélnek, az előbbre viszi a bíróságok gyakorlatát.

Lucia Zitnanská szlovák igazságügyi miniszter szerint az oktatás kulcsfontosságú, a bíróságokra jól képzett szakemberek kellenek. Rámutatott arra is, hogy a „gyakran változó jogi környezetben” fontos a képzés, mert – mint mondta – az embereknek bízniuk kell a bíróságok döntéseiben.

A „veszprémi memorandumot” fogják alkalmazni

Krzysztof Kwiatkowski lengyel igazságügyi miniszter azt hangsúlyozta, hogy a V4-ek fontos szerepet játszanak az EU-ban, majd arra emlékeztetett, hogy Magyarországtól a második fél évben Lengyelország veszi át az EU-elnökséget. Megjegyezte: a „veszprémi memorandumot” fogják alkalmazni az igazságügyi továbbképzésben. A lengyel igazságügyi tárca vezetője szerint a magyar EU-elnökség nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Horvátország teljes tagja lett a „visegrádiak társaságának”.

Drazen Bosnjakovic horvát igazságügyi miniszter elmondta: büszkeséggel tölti el, hogy együtt írhatja alá az uniós tagországbeli kollégáival az igazságügyi képzésről szóló együttműködési megállapodást, s reményét fejezte ki, hogy jó projektek követik a szerződést. Elmondta, hogy országa uniós csatlakozási tárgyalásai a végéhez közelednek, megtárgyalták már az igazságügyi fejezetet is. Ezt követően az öt miniszter aláírta az igazságügyi képzésről szóló megállapodást.

Navracsics Tibor közölte: pénteken kibővül a tanácskozás a német igazságügyi államtitkárral és a szlovén igazságügyi miniszterrel. Mint mondta, tárgyalnak a magyar EU-elnökség idején elvégzett munkáról és a még folyamatban lévő teendőkről, problémákról, összegzik a tapasztalatokat, hiszen lassan átadja Magyarország az EU-elnökséget – ezzel a folyamatban lévő ügyeket is – Lengyelországnak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.