„Magyarországnak és Lengyelországnak egyaránt hőse”

A jelenben és a jövőben is erősíteni kell a lengyel–magyar barátságot – mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter szerdán Budapesten az Andrzej Przewoznik lengyel történész, államtitkár emlékére rendezett, Ott hevernek, s mintha élnének című emlékkiállítás megnyitóján.

MNO
2011. 05. 04. 17:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint Navracsics rámutatott, a barátság erősítésének szándékával szervezték meg a lengyel–magyar együttműködési programban lengyel újságírók magyarországi látogatását, illetve középiskolai vetélkedősorozatot a két ország diákjainak, és több olyan eseményt, amelynek eredményeként a jövő nemzedékei Lengyelországban és Magyarországon is közelebb kerülhetnek egymáshoz. Megemlítette, hogy ez a kiállítás is a kétoldalú megállapodás megvalósításának egyik fejezete. Andrzej Przewoznik a múlt feltárásával segítette a lengyel–magyar barátságot és szolgálta a közép-európaiságot.

Navracsics szólt arról, hogy amit a tavaly a szmolenszki légikatasztrófában meghalt Andrzej Przewoznik elkezdett, befejezni nem tudta, s „akkor vagyunk méltók az ő emlékéhez, ha a lengyel–magyar barátságot keressük. A lengyel történész Magyarországnak és Lengyelországnak is egyaránt hőse”. Lengyelország büszke lehet rá, hogy fiának tudhatja, és Magyarország is, hogy a barátjának tarthatja – jegyezte meg.

(Tavaly április 10-én Szmolenszk mellett lezuhant az a repülőgép, amelynek fedélzetén Lech Kaczynski lengyel államfő és kísérete magánlátogatás keretében a Katynban lemészárolt áldozatok emlékére rendezett megemlékezésre tartott. A katasztrófában a lengyel elnökkel együtt 96 ember halt meg, közöttük a lengyel politikai és katonai vezetés több képviselője.)

A kormányfőhelyettes elmondta: a lengyel történész munkásságának középpontja a katyni tömegmészárlás tragédiájának kutatása volt. Ezenkívül lengyelországi magyar katonasírokat kutatott, és ápolta a Magyarországra menekült lengyel tisztek emlékét. Mint közölte, Katyn egész Közép-Európa tragédiája, nem csak a lengyel nemzeté.

Krzysztof Kwiatkowski lengyel igazságügyi miniszter nevében helyettese, Igor Dzialuk olvasta fel a levelét (a tárcavezető a költségvetési tárgyalások miatt nem tudott Magyarországra utazni). Ebben egyebek mellett az állt, hogy Andrzej Przewoznik a Lengyel nemzeti harc és mártíromság emlékét őrző tanács elnöke volt államtitkári rangban 1992-től 2010-es haláláig. A katyni tömegmészárlás kutatásának eredményeként hozták létre a lengyel történész vezetésével azt a temetőt, amely a szovjetek által a második világháborúban meggyilkolt mintegy 22 ezer lengyel katonának és rendőrnek állít emléket. Andrzej Przewoznik a lengyel állampolgárok ellen elkövetett bűntetteket kutatta, és mindenki tisztelte, aki munkájából adódóan kapcsolatba került vele – írta a levélben a lengyel igazságügy-miniszter. Azt is megemlítette, hogy Andrzej Przewoznik magyar kollégájával, Kiss Gy. Csabával közösen írt egy könyvet a korszakról.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója köszöntőjében rámutatott: Andrzej Przewoznik „megkerülhetetlen mindazok számára, akik a sztálini diktatúra áldozatainak emlékét őrizni kívánják, és megkerülhetetlen azok számára is, akik szívügyüknek tekintik a lengyel–magyar kulturális és diplomáciai kapcsolatok ápolását”. Utalt arra, hogy Katyn „örökre beleégett a lengyel társadalom tudatába”, és „Sztálin a katyni tömegmészárlással tette meg az első lépést a lengyel értelmiség teljes kiirtásához”.A lengyel történész munkásságának emléket állító kiállítás az év végéig látogatható.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.