Nem menekülhetnek: rács mögé kerülhet, aki beszalad a gyepre

Több jogszabályt, köztük a büntető törvénykönyvet (Btk.) is szigorítaná a Belügyminisztérium (BM) a sporthuliganizmus elleni fellépés érdekében: a tervezett módosítások szerint például szélesítenék a kitiltás lehetőségét, és változtatnának a fokozott, illetve kiemelt biztonsági kockázatú sportrendezvények biztosítási szabályain. Elzárhatják, vagy 150 ezer forintos bírsággal sújthatják a jövőben azt, aki beszalad a gyepre, vagy valamit bedob a pályára.

MNO
2011. 05. 25. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzati honlapon elérhető BM-tervezet szerint módosulna a Btk. rendbontásra vonatkozó része. Eszerint akkor is kiszabható lenne három évig terjedő szabadságvesztés, ha a rendbontást a köznyugalmat súlyosan megzavarva követik el. Egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés lenne kiszabható, ha a rendbontást csoportosan és felfegyverkezve, vagy fegyveresen követik el.

Az indoklás szerint a kódex módosítására azért lenne szükség, mert a 2001 óta hatályos szabályozás nem váltotta be a hozzá fűzött szakmai reményeket. A belügyi tárca tervezete alapján változna a szabálysértésekről szóló törvény is: szélesítenék a kitiltással sújtható szabálysértések lehetséges elkövetési helyét. Így már nemcsak a sportrendezvényen való részvétellel összefüggő, hanem a sportrendezvényre utazás és az onnan való távozás során elkövetett szabálysértés is járhatna kitiltással. A gyakorlatban ugyanis az jellemző – írják –, hogy kitiltás csak a sportrendezvény helyszínén elkövetett szabálysértés miatt történik, ugyanakkor biztonsági szempontból ugyanilyen kockázatos a szabálysértésnek a sportrendezvényre utazás, illetve az onnan távozás során történő elkövetése is.

A külföldiek is bűnhődnének

„Az ilyen elkövetőket szintén sporthuligánokként kell kezelni” – hangsúlyozzák. A szabálysértési törvény kiegészülne a sportrendezvény rendjének megbontására vonatkozó passzussal, amelynek értelmében aki sportrendezvényen a létesítménynek a nézőktől vagy a nézők meghatározott csoportjától elzárt területére jogosulatlanul belép, vagy ott tartózkodik, illetőleg e területre bármit bedob, elzárással vagy 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, és egyúttal akár ki is tiltható. A szabálysértési jogsegélyről szóló törvény tervezett módosításával a BM azt akarná elérni, hogy a pénzbírságot kiszabó jogerős szabálysértési határozat végrehajtására akkor is legyen lehetőség, ha az elkövető külföldi.

A legtöbb módosítás a sporttörvényt érintené: a tervezett változtatások szerint a szakszövetség köteles lenne megalkotni a sportrendezvény biztonságos lebonyolításával kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályzatot. Azok a sportszövetségek, amelyek nem rendelkeznének ilyennel, vagy az abban foglalt rendelkezéseket a szövetség tagságával nem tartatnák be, „az állami támogatások tekintetében” büntethetők lennének. Emellett újra létrejönne a sportrendezvényeket biztonsági szempontból minősítő bizottság.

Két hétre előre be kell jelenteni

Változnának a fokozott, illetve kiemelt biztonsági kockázatú sportrendezvények biztosítására vonatkozó előírások is. Az elképzelések szerint a fokozott biztonsági kockázatú sportrendezvény szervezője annak időpontját megelőzően 15 napon belül köteles lenne felkérni a sportrendezvény helye szerint illetékes rendőrkapitányságot, hogy működjön közre a sportlétesítményen belüli rend fenntartásában – térítés ellenében. Normál biztonsági kockázatú sportrendezvényen a szervező a rendőrség közreműködését térítés ellenében igénybe vehetné.

Ugyanakkor a kiemelt biztonsági kockázatú sportrendezvény esetében a rendőrség a sportrendezvény létesítményen belüli biztosítását közfeladatként végezné. (Utóbbiról szólva a hatályos törvény azt mondja, hogy a kiemelt biztonsági kockázatú sportrendezvény létesítményen kívüli és belüli biztosítását a rendező mellett a rendőrség közfeladatként végzi.) Mindezeken felül kimondanák, hogy a néző a sportrendezvény helyszínére – a már rögzített feltételeken túlmenően – csak akkor léphetne be, ha vállalja, hogy a rendező felszólítására igazolja személyazonosságát, és ha tudomásul veszi, hogy a sportrendezvény ideje alatt róla kép- és hangfelvétel készíthető. A tervezethez a BM péntekig várja a véleményeket.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.