Akik előtt egy új világ nyílt meg

Mintegy negyed évszázada hajtották végre az első excimer lézeres beavatkozást a világon. Azóta a technológia és a szakértelem is hihetetlen fejlődésen ment keresztül, így már tízmillió embernek tették könnyebbé az életét azzal, hogy visszaadták számukra a tökéletes látás szabadságát. A legmodernebb beavatkozásokról, valamint a műtéthez kapcsolódó érdekességekről dr. Molnár Szilviával, az Optik-Med Szemészeti Lézercentrum szakorvosával beszélgettünk.

Radócz Ákos
2011. 06. 17. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízmilliónál is több látásproblémával küszködő páciens választotta eddig a lézeres beavatkozást. 95 százalékuknak egyáltalán nincs szüksége optikai kiegészítőkre, életminőségük ezáltal jelentős mértékben javult. A klinikánkon alkalmazott Sasszem-kezelés ráadásul azt az egyedülálló előnyt nyújtja, hogy a korrekciós műtét után az ember élesebben láthat, mint korábban szemüveget, vagy kontaktlencsét viselve. Az általunk ígért látásjavulás mértékére Magyarországon egyedülálló módon garanciát is adunk – jelentette ki az MNO-nak dr. Molnár Szilvia.

A kezelést főként kényelmi célból, valamint munkaköri feladatok ellátásához szükséges éleslátás miatt szoktuk elvégezni. A páciensek egy része kontaktológiai okokból kifolyólag nem viselhet lencsét, vagy allergiás reakciót vált ki például az ápolószerek használata – tette hozzá a doktornő. A kezelést megelőző vizsgálatsorozat és a beavatkozás is teljes mértékben fájdalommentes. Előbbi 1-2 órát, utóbbi pedig a kétfajta eljárástól függően (PRK, vagy IntraLasik) maximum 10 percet vesz igénybe. A beavatkozásnak nincs semmilyen látható nyoma. A két szemen az esetek túlnyomó részében egyszerre elvégezhető, de ennek lehetőségét a részletes vizsgálatot követően lehet megtudni.

A számítógépes vizsgálat során objektív méréssel az elsődleges, majd hullámfrontmérővel a másodlagos fénytörési hibák kerülnek meghatározásra. Második lépésben a szubjektív mérést alkalmazzuk a klasszikus látótáblás módszerrel. Végül réslámpás áttekintés történik, illetve szemfenékvizsgálattal és szemnyomásméréssel zárjuk ki az egyéb, látászavart okozó esetleges betegségeket – avatta be lapunkat az eljárás menetébe dr. Molnár Szilvia. „Gyakran előfordul, hogy korábbi szemészeti leletek jelentős eltérést mutatnak az általunk mért értékektől. Különösen a fiataloknál hihetetlen nagy alkalmazkodási képessége van a szemnek, ezért nem szabad kizárólag a műszerek által mért eredményekre hagyatkozni. Sehol nem tartják szükségesnek a pupillatágítást szemüvegfelíráskor. A tapasztalat hiánya vezethet a nem pontos dioptria, valamint a többi érték meghatározásához. Klinikánkon éppen ezért teljes körű kivizsgálás történik.”

A szakember elmondása szerint a beavatkozás során a lézer úgy formálja át a szem elülső felszínét, hogy a szaruhártya fénytörése az adott irányba változik, ezzel korrigálva a fennálló hibát. A műtéti eljárással megszüntethető a rövidlátás, a távollátás és az asztigmia is. Az úgynevezett „repülőpontos” lézer a lehető legkisebb energiával dolgozik, így nem károsítja a látószerv mélyebb rétegeit, aktív követőrendszere abszolút biztonságos – szögezte le a doktornő. A készülék azonnal érzékeli a szem parányi elmozdulását és megváltoztatja a sugár irányát, vagy akár le is állítja a kezelést – tette hozzá.

Klinikánkon kétfajta beavatkozást végzünk, az egyik a lényegesen gyorsabb gyógyulást garantáló IntraLasik, amelynek során a szaruhártya felszínén vékony lebenyt készítünk, majd ezt felhajtva végezzük el a kezelést. A másik, a PRK-eljárásnál a szaruhártya felszínén zajlik a műtét, mégpedig úgy, hogy a felső hámsorok ledörzsölése után a lézer a megfelelő látásélességet állítja be a páciensnél. Mindkettő teljesen biztonságos, a műtétek mindössze abban különböznek egymástól, hogy milyen módon kerül elérésre a szaruhártya megfelelő területe.

A szemműtétet követően rövidlátóknál elsőként a távoli látás stabilizálódik, a közelre látáshoz azonban néhány napra van szükség, hiszen a páciens korábban rövidlátó szemmel élte világát. A távollátóknál viszont épp ellenkezőleg zajlik ez a folyamat – hívja fel a figyelmet dr. Molnár Szilvia. A szakember elmondása szerint ha nem túl magas dioptriaérték kerül korrigálásra, akkor szinte biztos, hogy a mindennapi életvitelhez a továbbiakban nem szükséges szemüveget viselni. A nemzetközi adatok ezreléknyi valószínűséggel említik a lézeres kezelés utáni szövődmények valószínűségét. A szakember szerint azonban leszögezhető, hogy a kezelésnek világviszonylatban sem fordult elő soha olyan komplikációja, amely látásvesztéshez vezetett volna.

A kezelés semmilyen fizikai korlátozással nem jár, viszont a szolárium és az UV-fény fél évig szigorúan kerülendő, ugyanis ezen igénybevételeknek kitéve az éleslátás „visszaromolhat”. Arról, hogy a páciens elvégeztesse-e a beavatkozást, mindenképp saját magának kell meghoznia a döntést, mi azonban minden segítséget megadunk ehhez – zárta a beszélgetést az Optik-Med szakorvosa.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.