„Ha egy vezető betlizik, menjen a közpénz közeléből”

Svájci frankban vagy euróban is engedélyezné a reorganizációs hitelek felvételét Kósa Lajos, Debrecen polgármestere a csődbe ment önkormányzatoknak. A fideszes politikus a közrádióban elmondta, hogy az új önkormányzati törvény megalkotásáig szükség van a régi szabályok felfrissítésére, hogy az átmeneti időre kezelni lehessen a súlyos gondokkal küszködő önkormányzatok helyzetét.

MNO
2011. 06. 12. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arra a felvetésre, hogy az ország egyik legnagyobb gondja a devizaalapú hitelben eladósodott háztartások nehéz helyzete, Kósa Lajos azt mondta, a javasolt reorganizációs hitellel a korábban felvett kölcsönöket lehetne átváltani másikra. Ha a régi hitel devizában volt, akkor a debreceni polgármester szerint logikus, hogy a reorganizációs összeg, a könnyebb elszámolhatóság végett szintén devizában legyen.

A törvényjavaslat azonban úgy szól, hogy ez csak abban az esetben lehetséges, ha a kormány engedélyt ad rá. Kósa hangsúlyozta, a tervezet kizárólag csak már csődbe ment önkormányzatokra vonatkozik, nem általános megoldásnak szánják. A reorganizációs pénz lehetővé tenné, hogy értelmes megállapodásra lehessen jutni a hitelezőkkel, és ne vigyék el fillérekért az értékesíthető önkormányzati vagyont.

A nettó adósságállomány ezermilliárdnál kevesebb

A fideszes politikus elmondta, tudomása szerint nincs olyan kimutatás, amely az önkormányzatok devizaadósságáról tájékoztatna, mert ezeket a hiteleket is forintban tartják számon. Az azonban ismert, hogy az önkormányzati rendszer teljes adósságállománya valamivel több, mint ezerháromszázmilliárd forint. Az adatok alapján körülbelül háromszázmilliárd az önkormányzatoknál van tartós letétben, tehát ki van helyezve valamely bankba, illetve állampapírba fektették, így ez az összeg kamatozik. A nettó adósságállomány így ezermilliárdnál kevesebb.

Az önkormányzatok eladósodásának a kötvénykibocsátás adott nagy lendületet, ami főleg 2007-ben következett be. Ennek oka Kósa szerint hogy a kormány folyamatosan elvonta az önkormányzatoktól pénzt, ezzel párhuzamosan a helyi közigazgatásnak egyre több feladatot adott. 2010-ben az állami finanszírozás ugyanolyan szinten volt, mint 2002/2003-ban, miközben az infláció jelentős mértékű volt.

Kósa: Óriási a rendszer tehetetlensége

Kósa szerint a finanszírozási szabályozás abszurditásai is okozták, hogy a kötvénykibocsátás jó megoldásnak tűnt a hiányok fedezésére, mert az önkormányzati általános rendszerben a kötvényekben megtestesült adósságállományt máshogy számolják el, mint a sima folyószámlahitelt, illetve a kölcsönöket. A politikus szerint nem az a probléma, hogy az önkormányzatok ilyen fajta értékpapírokat bocsátottak ki, ez csak következmény, a valódi gondot az jelenti, hogy a kormány drámai módon csökkentette a helyi közigazgatás finanszírozását.

2011 végén a négy évre kibocsátott kötvények jelentős része lejár, ami egyes előrejelzések szerint csődsorozathoz vezethet. Ezzel kapcsolatban Kósa megjegyezte, az önkormányzati rendszer tehetetlensége óriási: nagyon nagy méretű, nagyon nagy vagyonnal rendelkezik, nem úgy megy csődbe, mint egy vállalat, hiszen az intézményeket működtetni kell, emellett vagyonuk jelentős része nem forgalomképes.

„Valamit tenni kell”

A politikus szerint az azonban látszik, hogy valamit tenni kell, mielőtt a rendszer végleg kezelhetetlenné válik. A vonatkozó törvényjavaslat nem átfogó szabályozás, a lényege, hogy amíg a parlament meg nem alkotja az új önkormányzati törvényt, a régi szabályokat kicsit felfrissíti, így lehetővé teszi, hogy az átmeneti időre kezelni lehessen a helyzetet.

Kósa elmondta, az új jogszabály megalkotásakor kezdeményezni fogja, hogy annál az önkormányzatnál, amelyet csődbe vittek, vagyis adósságkezelési eljárás van ellene, polgármester, alpolgármester, képviselő-testületi tag ne lehessen újraválasztható. Ők menjenek a közpénz közeléből – mondta a debreceni polgármester. Kósa hozzátette, nem hiszi, hogy a demokrácia elvével ellentétes lenne, hogy ha egy vezető betlizik, tönkretesz egy önkormányzatot, akkor legyen következménye, ad absurdum az, hogy elveszíti a választhatóságát. A közügyektől is el lehet tiltani valakit – például, ha lopott –, és ez sem sérti a demokráciát – mondta a kormánypárti politikus.

(mr1-kossuth.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.