Reggel 8 órától katonai tiszteletadás mellett koszorúzással és néma főhajtással emlékeznek a mártírokra Nagy Imre budapesti szobránál, a Vértanúk terén. A koszorúzáson részt vesz Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter és Horváth János, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Országgyűlés korelnöke a nemzeti gyásznapon délelőtt 10 órakor elhelyezi a kegyelet virágait a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál. Nagy Imre unokái, Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc a Nagy Imre nevét viselő alapítvánnyal és társasággal közösen csütörtökön délben a Vértanúk terén tartanak koszorúzással egybekötött civil megemlékezést.
A téren 11 és 16 óra között szabadtéri filmvetítésekkel várják az érdeklődőket a szervezők. Olyan filmeket vetítenek, mint A főügyész felesége, az Újmagyar siralom vagy a Nagy Imre-per, 1958 című alkotás.
A Magyar Demokratikus Charta délelőtt a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál tiszteleg a mártírok emléke előtt.
Megemlékezést tartanak más helyszínek mellett Szegeden, Debrecenben és Győrben is. A Nagy Imre-perben elítélték és 1958. június 16-án kivégezték a néhai miniszterelnökön kívül Gimes Miklós újságírót és Maléter Pál honvédelmi minisztert. A vád egyebek mellett a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés volt. Szilágyi Józsefet, Nagy Imre miniszterelnöki titkárságvezetőjét egy külön perben ítélték halálra, és 1958 áprilisában végezték ki.
A perben vádlott volt Losonczy Géza, Nagy Imre államminisztere is, aki a börtönben, miután éhségsztrájkba kezdett, máig tisztázatlan körülmények között halt meg 1957 decemberében. A Nagy Imre-per áldozatait 1989. június 16-án újratemették, a budapesti Hősök terén tartott megemlékezés után a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában helyezték őket örök nyugalomra.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.