Nagy Imrére és mártírtársaira emlékezünk

Csütörtökön országszerte megemlékezéseket tartanak Nagy Imre volt miniszterelnök és mártírtársai 1989-es újratemetésének évfordulója alkalmából.

MNO
2011. 06. 15. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság sajtóirodája szerdán azt közölte: az évforduló napján, csütörtök reggel 8 órakor katonai tiszteletadás mellett koszorúzással és néma főhajtással emlékeznek a mártírokra Nagy Imre budapesti szobránál, a Vértanúk terén. A koszorúzáson részt vesz Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke.

Mint felidézték, több évtizedes gyászt követően 22 évvel ezelőtt, 1989. június 16-án Nagy Imre egykori miniszterelnök és a jeltelen sírba temetett áldozatok végre valódi megnyugvásra lelhettek. „Az esemény jelképezi a hazugság erőszakos, évtizedekig tartó hatalmának megszűnését, az igazság és a szabadság eszményeinek érvényre jutását. Az újratemetés méltó szimbóluma a rendszerváltozás igényének és a demokratikus Magyarország létrejöttének” – tette hozzá az államtitkárság sajtóirodája.

A Vértanúk terén csütörtökön 11 és 16 óra között szabadtéri filmvetítésekkel várják az érdeklődőket a szervezők. Olyan filmeket vetítenek, mint A főügyész felesége, az Újmagyar siralom vagy a Nagy Imre-per, 1958 című, 2010-ben készült alkotás – áll a közleményben.

Nagy Imre unokái, Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc a Nagy Imre nevét viselő alapítvánnyal és társasággal közösen csütörtök délben, szintén a Vértanúk terén tartanak koszorúzással egybekötött civil megemlékezést. A Magyar Demokratikus Charta csütörtök délelőtt a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál tiszteleg a mártírok emléke előtt. Megemlékezést tartanak más helyszínek mellett Szegeden, Debrecenben és Győrben is.

A Nagy Imre-perben elítélték és 1958. június 16-án kivégezték a néhai miniszterelnökön kívül Gimes Miklós újságírót és Maléter Pál honvédelmi minisztert. A vád egyebek mellett a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés volt. Szilágyi Józsefet, Nagy Imre miniszterelnöki titkárságvezetőjét egy külön perben ítélték halálra, és 1958 áprilisában kivégezték. A perben vádlott volt Losonczy Géza, Nagy Imre államminisztere is, aki a börtönben, miután éhségsztrájkba kezdett, máig tisztázatlan körülmények között halt meg 1957 decemberében.

A Nagy Imre-per áldozatait 1989. június 16-án újratemették, a budapesti Hősök terén tartott megemlékezés után a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában helyezték őket örök nyugalomra.

A Lánchíd Rádió csütörtök este 7 órától emlékműsort sugároz.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.