Többnyire megfelelően használjuk fel az uniós forrásokat

Nem haladja meg a huszonhetek átlagát az uniós források felhasználásában a hibás kifizetések aránya Magyarországon, a mezőgazdaság területén viszont jóval az átlag feletti a hibaarány – hangzott el az Európai Parlament (EP) költségvetés-ellenőrzési bizottságának (CONT) pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

MNO
2011. 07. 22. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Parlamentben tartott tájékoztatón Jens Geier, a bizottság német szociáldemokrata tagja elmondta: a testület küldöttsége kedvező tapasztalatokat szerzett magyarországi látogatásán, a mezőgazdaságra fordított uniós források felhasználásával azonban nem elégedett. Ezen a területen a hibás kifizetések aránya 4,6 százalék, míg az uniós átlag alig haladja meg a 2 százalékot. A CONT küldöttsége úgy találta, hogy a Vidékfejlesztési Minisztériumnál „tanácstalanság uralkodik” azzal kapcsolatban, hogy miként lehet a hibás kifizetések arányát csökkenteni – mondta Jens Geier.

A képviselő hangsúlyozta, hogy a hibázás nem egyenlő a csalással. A probléma például úgy keletkezik, hogy az úgynevezett területalapú támogatásnál rosszul határozzák meg az érintett terület méretét, a hibás számítás következtében pedig jogosultság nélkül teljesítenek kifizetéseket, ami azért is gond, mert a nemzeti hatóságok saját forrásból fizetnek, majd elszámolnak Brüsszellel, ahonnan pedig a hibásan, kellő jogalap nélkül kifizetett összegeket nem kapják meg, így aztán a hibás kifizetések végül a nemzeti költségvetést terhelik – mondta a képviselő.

A politikus ugyanakkor igen kedvezőnek nevezte az uniós költségvetés második legnagyobb tételét jelentő regionális fejlesztési alapokból teljesített kifizetések hibaarányát. Mint mondta, az uniós átlag meghaladja az 5 százalékot, Magyarországon viszont minden 100 kifizetésből csupán kettőnél akadnak hiányosságok.

A hatékony felhasználás a cél

Jan Mulder holland liberális EP-képviselő hangsúlyozta: nehezíti az egyes tagállamok közötti összehasonlíthatóságot, hogy az országokban gyakran eltérő ellenőrző rendszereket alkalmaznak. A cél az, hogy a tagállamok és az unió hasonló módszertant használjanak – tette hozzá. A képviselő arra is kitért, hogy frakciója álláspontja szerint a tagállamoknak nagyobb felelősséget kellene vállalniuk az uniós források felhasználásában.

Ingeborg Grässle is azt emelte ki, hogy sok tagállamban a nemzeti források felhasználását szigorúbban ellenőrzik, mint az uniósokét, mintha az utóbbiakat „ajándékpénzeknek” tekintenék. Az országok hatékonyabban is felhasználhatnák az uniós támogatásokat, fordíthatnák például a kis- és közepes vállalkozások segítésére vagy munkahelyteremtésre – vélekedett.

A német képviselő szerint fontos, hogy az uniós forrásokat kezelő közigazgatási struktúra stabil és állandó legyen, politikamentesen végezze a munkáját és ne legyen hajlamos a korrupcióra. Ingeborg Grässle azt is elmondta, hogy véleménye szerint a magyar mezőgazdasági struktúra „szétforgácsolódott”, sok kis gazdaság van az országban: a gazdaságok átlagos nagysága ugyanis 2,3 hektár.

A 4-es metrót is megnézik

Az Európai Parlament költségvetés-ellenőrzési bizottságának delegációja szerdán érkezett háromnapos látogatásra Magyarországra azzal a céllal, hogy megvizsgálják az uniós támogatások felhasználását és ellenőrzését, továbbá megismerkedjenek az ország uniós csatlakozása óta összegyűlt tapasztalatokkal. A delegációt Ingeborg Grässle vezeti, tagjai Jens Geieren és Jan Mulderen kívül Monika Hohlmeier és Deutsch Tamás (Fidesz) néppárti EP-képviselők.

A hivatalos program keretében a delegáció találkozott mások mellett Kovács Tamás Ivánnal, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárával, Domonkos Lászlóval, az Állami Számvevőszék elnökével, Nyikos Lászlóval, az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának elnökével, Búsi Lajossal, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztését felelős helyettes államtitkárával és Homolya Róberttel, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség végrehajtási elnökhelyettesével.

A hivatalos találkozókon túl a delegáció az EU által társfinanszírozott projektekhez, így az épülő 4-es metróhoz és a csepeli szennyvíztisztítóhoz is ellátogatott. A 4-es metróval kapcsolatban Ingeborg Grässle megjegyezte: ez egy jó projekt, amely fellendíti Budapest gazdasági életét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.