Gyurcsány és a Mal vezetői nem mentek el a meghallgatásra

Az almásfüzitői vörösiszap-tározók működését monitoring rendszerben figyelik, az adatokat a hatóságoknak jelentik, és minden mért érték megfelel a szigorított jogszabályi előírásoknak – hangsúlyozta Fülöp László, a Tatai Környezetvédelmi Zrt. tulajdonos vezérigazgatója szerdán az Országgyűlés vörösiszap-katasztrófát vizsgáló parlamenti bizottság ülésen. A vizsgálóbizottság tanácskozásán többi között a Motim Zrt., a Tatai Környezetvédelmi Zrt. és a Rekultív Depónia Kft. tulajdonosainak meghallgatását tűzte napirendre.

MNO
2011. 09. 21. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napirend elfogadása előtt Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, a vizsgálóbizottság elnöke bejelentette: a meghallgatásra meghívott Gyurcsány Ferenc, akit a Motim Zrt. többségi tulajdonosaként hívtak meg, levélben értesítette a vizsgálóbizottságot, hogy nem többségi tulajdonosa a társaságnak, nem jön el a meghallgatásra. A másik meghívott, a Rekultív Depónia tulajdonosa ugyancsak levélben jelezte, hogy nem tud eljönni a meghallgatásra, de bármilyen kérdésekre írásban válaszol. Az ülésen elhangzott, hogy a Mal Zrt. tulajdonosai levélben jelezték, hogy a szerdai ülésen ugyan nem tudtak részt venni, de jövő hét kedden alkalmas nekik az időpont, így meghallgatásukra ekkor kerül sor.

Kovács Tibor, az MSZP képviselője kifogásolta: többségi tulajdonosként hívták volna meg Gyurcsány Ferencet, miközben az Altus Zrt. révén 49,8 százalék tulajdoni hányadról lehet beszélni. Az ülésen Fülöp László emlékeztetett arra, hogy a vizsgálóbizottság Almásfüzitőn meggyőződhetett a tározó szabályos működéséről. A Tatai Környezetvédelmi Zrt. tulajdonos vezérigazgatója hangsúlyozta: nem hagyományos privatizáció útján kerültek hozzájuk az almásfüzitői tározók, hanem 1986-ban használatbavételi szerződést kötöttek, majd 1997-ben több tározó tulajdonjogát is megvették. A vételkor a porzásmentesítésre vállalt kötelezettséget 1998 és 2001 között teljesítették.

A folyamatos monitoring működés kiterjed a levegő, a talajvíz, a fedőréteg és a felszíni vizek állapotára, az eredményeket a hatóságok elfogadták, a vadászok által a környéken kilőtt vadak szervezetében sem találtak káros anyagot – mondta a vezérigazgató. Fülöp kiemelte, a vörösiszap hasznosítására több javaslatot is vizsgáltak, és eddig műszakilag és gazdaságilag nem találtak megfelelőt, pedig 20 millió tonna vörösiszap-alapanyagról lenne szó.

Kérdésre válaszolva a tulajdonos-vezérigazgató elmondta, hogy veszélyes hulladékként tartják számon a vörösiszapot, a rajta lévő fedőréteg megfelel a jogszabályoknak. Az almásfüzitői tározó északi fala a Duna vízvédelmi gátjaként is működik, amelyet a hatóságok rendszeresen vizsgálnak, és rendben találták – tette hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.