„Felsőzsolcánál megépült a hiányzó 6 kilométeres körgát, és más Sajó menti településeken is elkészültek a körtöltések. Emellett vésztározók és záportározók is épültek a régióban. A beruházások több mint 7,6 milliárd forintból valósultak meg” – mondta a környezetügyért felelős államtitkár, majd hozzátette, 92 önkormányzat számára árvízi megelőzési terveket is készítettek. „Elmondhatom, hogy a kormány becsülettel teljesítette, amit vállalt. Ez jelzésértékű és egyben üzenet is: amit állítunk, azt meg is csináljuk, így maradunk hitelesek az emberek szemében” – mondta Illés.
Az államtitkár a Vásárhelyi-tervvel kapcsolatban kiemelte, a szocialisták lecsupaszítva a tervet, leginkább kiszervezték a közfeladatokat, nem tartották fontosnak azok állami végrehajtását. – Ez történt többek között az árvízi megelőzéssel is. A szocialisták úgy gondolták, hogy azt a pénzt, amit az Orbán-kormány fel tudott halmozni, ők elköltik majd másra, viszont a közfeladatokat lássák el az önkormányzatok. Azaz úgy változtatták a törvényeket, rendeleteket, hogy az adott önkormányzatnak saját embereivel, eszközeivel, saját pénzéből kellett megoldania a közfeladatok ellátását. Az árvízi és belvízi megelőzésre, védekezésre azonban az önkormányzatoknak nem volt elég emberük, pénzük, erőgépük.” Hozzáfűzte, ilyen körülmények között nem is csoda, hogy lepusztultak a védművek.
50 ezren kaphatnak újra munkát
Az államtitkár kiemelte: jelenleg is kilencezer ember dolgozik a közfoglalkoztatásban, a kormány döntése értelmében pedig a Start program 40-50 ezer embernek ad majd munkát. A Belügyminisztériumhoz kerül a közmunkaprogram révén a vízügytől mindaz, ami az operatív feladatvégzést jelenti. A Vidékfejlesztési Minisztérium környezetvédelmi államtitkárságán marad a szakmai feladatok koordinálása, a szakmai felügyelet és ellenőrzés, a tudományos feladatok, a nemzetközi relációkban történő szakmai kérdések kezelése, valamint a vízügyi hatósági jogkörök.
Az új hulladékgazdálkodási törvénnyel kapcsolatban kijelentette, annak egyik leglényegesebb eleme az állami szerepvállalás erősítése. „Mivel a hulladékgazdálkodás közszolgáltatás, ezért olyan cégek végezhetnek szemétbegyűjtést és újrahasznosítást, amelyekben minimum 51 százalékos önkormányzati vagy állami tulajdon van. A másik fő elem pedig az úgynevezett ajtótól-ajtóig történő szelektív hulladékgyűjtés bevezetése. Miután a hulladékszigetek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményt, egy olasz modell megvalósításán dolgozunk. Ez a rendszer a gyakorlatban azt jelentené, hogy külön kell gyűjteni a papírt, külön a műanyagot-fémet-üveget, külön a komposztálhatót, és a negyedik kategóriába tartozna minden egyéb. Az embereknek csak azután kellene fizetniük, amit nem szelektíven gyűjtenek.” Kiemelte, nem alapvető újításról van szó, hiszen a rendszer Siófokon és néhány Galga-menti településen már működik.
A Mal Zrt.-re kiszabott bírságról Illés úgy vélekedett, ha valaki balesetet okozott, annak fizetnie kell. „Ha környezeti katasztrófa történik, akkor annak a cégnek, amely révén bekövetkezett a baleset, bírságot kell fizetnie. Erről szólnak a világon mindenütt a törvények: szennyező fizess!”

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.