Az eseményt a Veszprém megyei önkormányzat szervezte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) védnöksége alatt. A KIM sajtóközleménye szerint a Lengyel–magyar együttműködés 2011 elnevezésű programsorozat célja a 2011-es közös soros uniós elnökség apropóján új tartalommal megtölteni a hagyományosan jó lengyel–magyar kapcsolatokat. Különösen fontos az, hogy a gyerekek, a fiatalok megismerhessék a két ország közös múltját, történelmét.
Csopakra a lengyelországi Myslenicből és az 1848/49-es magyar szabadságharc tábornokának, Bem Józsefnek a szülőhelyéről, Tarnówból érkeztek lengyel diákok, és a történelmi vetélkedő középpontjában is a két nép barátságát szimbolizáló Bem apó állt.
Lengyelország a második világháborúban tragikus öt és fél évet élt meg, sőt annak a következményeit ötven éven át viselnie kellett – emlékeztetett köszöntőjében Roman Kowalski, hangsúlyozva, hogy a háborús tragédiának volt egy „pozitív hozadéka” is; a lengyel–magyar barátság történetében ez „egy rendkívül szép időszak” volt.
Mint mondta: egy „tragikus, arc nélküli időszakban a magyarok megmutatták, hogyan lehet emberi arccal a lengyelek felé fordulni, és megmutatták, hogy a barátságnak milyen igazi értékei vannak”. A nagykövet – mint mondta: tekintettel a jelen lévők igen fiatal korára – nem idézte fel a háború napjait, sem azt, hogy milyen sok lengyel menekültet fogadtak be akkor a magyarok. Emlékeztetőül inkább egy képes lengyel–magyar történelemi olvasókönyvet ajándékozott minden jelen lévő iskola képviselőjének. Ha ennyi lengyel és magyar fiatal töltött el több napot vidámságban számot adva történelmi ismereteiről is, akkor optimisták lehetünk, hogy a két nép barátságának gyümölcsöző jövője lesz – fogalmazott Roman Kowalski.
„Gyermekkori barátság”
Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy Veszprém, az egyik legősibb magyar város valószínűleg egy lengyel hercegről kapta a nevét csaknem ezer éve. Azt is lehet mondani, hogy a lengyelek és a magyarok már gyermekkori barátok – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve: nem is tudna Európában két olyan nemzetet mondani, amelyek ilyen hosszú idő óta ekkora barátságban vannak. Háborúkat, válságokat élt át a két nép, de kitartott egymás mellett, s mindig tudtuk mi, magyarok, és a lengyelek is, hogy „él egy másik nép a közelünkben, amelyre mindig számíthatunk” – mondta.
De ez a barátság is olyan, mint az embereké; ápolni kell, dolgozni kell érte – folytatta, hangsúlyozva: ezért is tartotta fontosnak tavaly novemberben, hogy a lengyel igazságügyi miniszter társával együtt elindítsa a lengyel–magyar barátság évét. Ennek keretében kiállításokon, konferenciákon, találkozókon, előadásokon és más kulturális rendezvényeken mélyülhetett tovább a két nép barátsága, amihez a csopaki néhány nap is hozzájárult.
Navracsics Tibor ajándék tarisznyát (benne könyvvel, pohárral és pólóval) adományozott a lengyel gyermekeknek. A történelmi vetélkedőt az általános iskolai csapatok kategóriájában a lemhényi (erdélyi) Bem iskola nyerte, a középiskolák csapatai közül pedig a fehérgyarmati Deák Ferenc Gimnázium diákjai lettek az elsők. A győztes csapatok tagjai Lengyelországban üdülhetnek egy hétig, míg a lengyel csapatok, az általános iskolások között második helyen végzett tarnówiak és a középiskolások közt harmadik helyezett myselenicei líceum diákjai Magyarországon tölthetnek egy hetet üdüléssel.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.