110 milliárdról nem tudni biztosan, hogy jó helyre került-e

Konkrét intézkedési tervet szeretnének elfogadtatni a kormánnyal és az Európai Unióval – jelentette ki szerdán Balog Zoltán államtitkár.

PR
2011. 10. 26. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán szerint a romáknak megfelelő arányban kell részesülniük a felzárkóztató programokból, ugyanakkor tudni kell, hogy nem csak a romák között súlyos probléma a mélyszegénység. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára erről szerdán, a Roma Koordinációs Tanács második ülésén beszélt Budapesten.

Mint kiemelte, konkrét intézkedési tervet, időpontokat és számokat tartalmazó nemzeti társadalmi felzárkózási és roma stratégiát szeretnének elfogadtatni a kormánnyal és az Európai Unióval. A társadalmi véleményezési lehetőség határidejét november 9-ig meghosszabbították – tette hozzá. Közlése szerint az etnikai adatgyűjtésben számítanak az Országos Roma Önkormányzatra (ORÖ) és a kisebbségi ombudsmanra. Egyebek mellett ahhoz kellenek adatok, hogy a foglalkoztatási programba be tudják vonni a romákat – magyarázta.

Előítéletek nélkül

Balog Zoltán felhívta a figyelmet: 1996–2006 között 120 milliárd forinttal támogatták a roma programokat, ebből viszont csak 10 milliárd forintról tudják biztosan, hogy célhoz érkezett. Ezért a jövőben az adófizetők pénzével „felelősen kell gazdálkodni” – fogalmazott. Kitért arra is, fontos, hogy „a többségi társadalom legalább egy részét meggyőzzék, nemzetstratégiai kérdésről van szó”, amely „az egész ország felemelkedése szempontjából elengedhetetlenül szükséges”. Az államtitkár lényegesnek mondta, hogy ne lehessen megbélyegezni egy kisebbséget, mert ez a többségi társadalmon belül is feszültséget kelthet. A rendőrségnek pedig előítéletek nélkül kell vizsgálódnia bűnügyekben – hangsúlyozta Balog Zoltán.

Ne legyen a többség kárára

Farkas Flórián, az ORÖ elnöke az ülésen egyebek között azt mondta: „mi nem akarunk úgy felzárkózni, hogy a többség kárára legyen”. Utalt arra, hogy monitoringrendszert állítottak fel saját munkájuk ellenőrzésére, mert „mindig tudni kell, hogy hová mennek a pénzek”. Meglátása szerint „az borzasztó, hogy 100-120 milliárd forintot fordítanak ránk, és nincs eredmény”, mert „eddig nyomon követhetetlen volt a pénzfelhasználás”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.