Mostanáig 1903-an helyezték letétbe felmondólevelüket a Magyar Rezidens Szövetség mozgalmának keretében; ezek akkor aktiválódnak, ha a kormányzat az év végéig nem tesz érdemi intézkedéseket az orvosi bérek rendezésére – közölte Papp Magor, a szervezet elnöke szerdán Budapesten. A rezidensszövetség vezetője a szervezet által rendezett, Élhető magyar egészségügyet! című fórumon hozzátette, hogy az említett szám nagyjából a kétharmada a szükségesnek, ezért továbbra is minden szereplőt arra biztatnak: csatlakozzon, hogy közösen elérjék céljukat. Mint mondta, azt kérik, hogy 2011. december 31-én Budapesten egy fiatal orvos ne keressen kevesebbet, mint a mellette dolgozó közterület-fenntartó, a gyorséttermi krumplisütés ne legyen jövedelmezőbb, mint éjszaka fiatal szakorvosként operálni, s az 50-60 éves kollégáknak legyen kilátásuk a nyugodt nyugdíjas évekre.
A szövetség elnöke kijelentette: az orvosi hivatás megbecsültsége elérte a mélypontot. Ilyen körülmények között nem várható el, hogy tovább vállalják a munkavégzést. Hozzátette: a rezidensek ösztöndíjprogramja kapcsán az utóbbi időben azt a látszatot keltik, hogy nincs válság az egészségügyben, ezzel megtévesztik a döntéshozókat és a közvéleményt.
Papp Magor azt mondta: az adatok ezzel szemben azt mutatják, hogy az idén végzettek alig 19 százaléka pályázta meg az ösztöndíjat, a 2011-ben végzett magyar orvosok fele pedig az idén sem lépett be a szakorvosképzésbe. Októberig 808-an hagyták el az országot, ez több, mint ahányan az idén a négy orvosegyetemen végeztek. Ugyanakkor a szövetség elnöke hozzátette: ebben nincsenek benne azok, akik az akcióhoz csatlakozva még kivárják az év végét, ezért a januári adatok majd „beszédesebbek” lehetnek. Közölte: az ösztöndíj csupán az orvosok 2 százalékának javítja a megélhetését, csak akkor lehet ennek megtartó ereje, ha „nagyon gyorsan” a szakorvosi béreket is rendezik.
Papp Magor a fórumon megjelenő Szócska Miklós egészségügyi államtitkártól azt kérte, tolmácsolja a miniszterelnöknek: a problémák akut beavatkozást igényelnek, az nem várhat a gazdasági cselekvőképesség 2-3 év múlva várható javulásáig.
„A magyar egészségügy nem összedöntés előtt állt, az összedőlt” – fogalmazott. A rendezvényen Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke bejelentette: jövő péntekre és szombatra megszervezte a visegrádi országok orvos szakszervezeteinek munkagyűlését, hogy ily módon gyakoroljanak nyomást a politikára és érvényesítsék érdekeiket. Mint kifejtette, összefognak a rezidensek mozgalmához hasonló akciót már sikerre vivő csehekkel, valamint a hasonló helyzetben lévő szlovák és lengyel kollégákkal. Ennek eredményéről szombat délelőtt Visegrádon, nemzetközi sajtótájékoztatón számolnak be. Akkor mutatják majd be azt a nemzetközi chartát, amely céljaikat és az ezek eléréséhez szükséges eszközöket tartalmazza – mondta Bélteczki János. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke arról beszélt: kezdettől fogva támogatták a rezidensek akcióját.
Szerdán tartott elnökségi ülésükön is egy újabb érdekérvényesítő akcióról állapodtak meg, melynek részleteit a következő napokban a területi szervezetekkel is egyeztetik.
A zsarolás nem vezet célra
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a rezidensszövetség szerda esti, budapesti fórumán az elhangzottakra reagálva azt mondta: „a kivándorlás gerjesztése, a rendszer ezzel való zsarolása nem vezet megoldásra”. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár közölte: azért jelent meg a rendezvényen, hogy elmagyarázza a kialakult helyzetet. Hozzátette, jelenleg az ország túlélése a tét, azon kell dolgozniuk, hogy ne jussunk a görögök sorsára. Úgy fogalmazott: „ezért nem minket terhel a felelősség, hanem mi vállaltuk a felelősséget, hogy kisegítjük az országot”. Ennek kapcsán kiemelte, hogy a népegészségügyi termékadóból az idén mintegy hárommilliárd forintot az egészségügyi dolgozók pótlékaira forgatnak vissza, a jövő évre tervezett bevételből pedig 15 milliárdot szintén a bérek rendezésére fordítanának. Az államtitkár azt mondta: „tragédia”, de most még egy generációnak azt kell mondaniuk, hogy még egy kis áldozatot várnak tőle. Papp Magornak arra a felvetésére, hogy elfedik a migráció súlyosságát, Szócska Miklós közölte: nem fednek el semmit, a migrációban a tavalyihoz hasonló dinamikát látnak. Hozzátette: nem tagadja, hogy emberierőforrás-krízis van, és azt sem állítják, hogy megoldották a rezidensek problémáját. Ugyanakkor kiemelte: megtalálták azt a megoldást, amelyet ha kiterjesztenek, az meg fogja állítani a rezidensek migrációját. Mint mondta, a legfrissebb adatok szerint a szakorvosjelöltek ösztöndíjprogramjára 592-en jelentkeztek.
Első lépések
„Ez az egészségügy megmentésének az első lépése” – szögezte le az államtitkár. Mint mondta, tudja, hogy a fő szempontokat a bér, a megélhetés és a munkakörülmények jelentik, de ezek mellett a szakmai szempontok ugyanolyan fontosak. Ezért – tette hozzá – partnerséget ajánl abban, hogy tegyék rendbe a szakképzés és a továbbképzés rendszerét. Jelezte: emellett örömmel járná Papp Magorral együtt az országot, hogy egyeztessenek a települések vezetőivel arról, azok milyen letelepedési programot tudnak felajánlani az ott dolgozó egészségügyi dolgozók számára. „Szívós partizánmunkával kell, akár a magánérdekekkel szembemenve, rendet tenni a magyar egészségügyben” – fogalmazott Szócska Miklós. A fórum résztvevői közül többen reflektáltak az államtitkár szavaira. Egyikük azt mondta: azt várják, hogy visszaadják a magyar egészségügyi dolgozók hitét, önbecsülését és megbecsültségét. Volt, aki arról beszélt: a kormánynak és Orbán Viktor miniszterelnöknek is azt üzenik, „nincs tovább!”, nincs húsz évük arra várni, hogy megoldják az egészségügy problémáját. Szócska Miklós távozása előtt úgy fogalmazott: „Vettem az üzeneteteket. Ti is vegyétek az enyémet: maradjatok itthon, dolgozom értetek.”