Mesterházy csak két módot ismer

Mesterházy szerint a házelnöknek van elvi lehetősége arra, hogy az új frakció bejelentését tudomásul vegye.

BL
2011. 10. 25. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Csaba – aki vasárnap közölte Kövér Lászlóval, hogy vezetésével tíz képviselő megalakította a Demokrata Párt parlamenti frakcióját – kedden azt mondta, félreértésnek tartja, hogy Mesterházy arról tájékoztatta az Országgyűlés elnökét, hogy tíz politikus kilépett a szocialista képviselőcsoportból.

A pártelnök válaszlevelében aláhúzta: a házszabály alapján a képviselőcsoportban bekövetkezett változásokat az Országgyűlés elnökének be kell jelenteni. Hozzátette: a távozó tíz képviselő – Baracskai József, Ficsor Ádám, Gyurcsány Ferenc, Kolber István, Molnár Csaba, Oláh Lajos, Szűcs Erika, Vadai Ágnes, Varju László és Vitányi Iván – közlése szerint munkájukat nem az MSZP frakciójában akarják folytatni.

„A nyilvános bejelentés egyértelmű voltára tekintettel a kilépési nyilatkozatot a frakció formai kötöttség nélkül elfogadta” – jegyezte meg Mesterházy Attila. Levelében a házszabályt idézve azt is leszögezte: „azon túlmenően, hogy az országgyűlési képviselő lemondhat a képviselői mandátumáról, a házszabály a frakciótagság megszűnésének csak két esetét, a kilépést és a kizárást ismeri”. A meglévő frakcióból való kiválás esetét – folytatta – sem a házszabály, sem a frakciószabályzat nem tartalmazza. Véleménye szerint így – mivel a távozó képviselőket nem zárták ki – az MSZP-frakció csak a képviselők kilépését állapíthatta meg, és ezt egyhangúlag meg is tette, arra hatalmazva fel őt, hogy a tényt jelentse be az Országgyűlés elnökének.

Mesterházy Attila azonban ettől függetlenül úgy véli, hogy – figyelembe véve az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatát – a távozó tíz országgyűlési képviselő frakcióalakításhoz való joga nem vitatható el. „Az Országgyűlés elnökének van elvi lehetősége arra, hogy az 1996-ban egyszer már igénybe vett értelmezést alkalmazza és az új frakció bejelentését tudomásul vegye. Reális feltételezés az is, hogy az elnök a házszabály értelmezéséért felelős bizottság állásfoglalását kérje arról, hogy a 6 hónapos várakozási időt az új frakciónak ki kell-e töltenie” – tette hozzá.

Molnár Csaba úgy reagált: megítélése szerint sikerült tisztázniuk „a félreértést”, Mesterházy Attila levele ugyanis világossá teszi, hogy a tízek frakcióalakításához való joga nem vitatható el. „Ezt tekintem az MSZP utolsó nyilatkozatának ebben az ügyben” – mondta, megjegyezve: a Ház vezetése ezután nem hivatkozhat ürügyként a pártelnök hétfői levelére, ha meg akarja gátolni a Demokrata Párt frakciójának működését.

Molnár Csaba – aki hangsúlyozta, hogy munkájukat továbbra sem tudják ellátni, mivel a parlamenti honlapon függetlenként, az ülésteremben viszont MSZP-s képviselőként tüntetik fel őket, noha ők sem függetlennek, sem szocialistának nem tekintik magukat – egyébként újabb levelet küldött Kövér Lászlónak. Ebben azt írta: figyelemmel a tíz érintett képviselő nyilatkozatára – amely szerint nem léptek ki az MSZP-frakcióból, hanem tagságuk egy új képviselőcsoport létrehozásával szűnt meg – és Mesterházy Attila fenti véleményére, az alkotmányügyi bizottság 1996. márciusi, az MDNP ügyében hozott állásfoglalása most is alkalmazandó. „Mindezek alapján ismételten kérem, hogy a Demokrata Párt képviselőcsoportjának működési feltételeit biztosítani szíveskedjék” – zárul a levél.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.