A konzultációsorozat célja az volt, hogy az információk eljussanak az érintettekhez; ez lehetne a fő mottója annak a folyamatnak, aminek keretében a Partner Hungary Alapítvány kikérte a civilek és főleg a roma közösség véleményét a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási és Roma Stratégiával kapcsolatban. A cél az volt, hogy a stratégia nyilvánosságot kapjon, s eljussunk azokhoz, akik eddig is a társadalmi felzárkózás és a romaintegráció területén dolgoztak, s a stratégia megvalósítói lesznek – mondta el hétfői sajtótájékoztatón Deák Éva.
Az alapítvány vezetője azt követően adott tájékoztatást, ahogy vége lett a konzultációsorozatot lezáró konferenciának. A szakember kiemelte: a személyes konzultáció keretében cél volt az, hogy a lehető legtöbb civilt, helyi szervezetet, önkormányzatot, cigányönkormányzatot „be tudjuk kapcsolni a folyamatba”. „Azt gondoljuk, hogy a részvétellel segíthető elő, hogy ezt a nagyon komplex társadalmi ügyet előre tudjuk mozdítani”. Szolnokon, Kaposváron és Miskolcon történtek a személyes konzultációk az online munka mellett. Összesen nyolcvan részvevőt vontak be a folyamatba, s bár civil „akciónak” indult, de „azt láttuk, hogy ez nemcsak a civilek ügye, hanem sokkal szélesebb társadalmi konzultációra van szükség”.
Deák Éva megfogalmazott több javaslatot és észrevételt is. Ezek egyike, hogy „nagyon általános a stratégia, sokkal több konkrétumot kellene megfogalmazni”. A szakember szerint hiányoznak a konkrét elvárások és a célokhoz rendelt források sem látszanak. Mindez bizonytalanságot ébresztett a szakemberekben – tette hozzá a szakember.
Az alapítvány egyébként a javaslatokat kanonizálva egy összefoglaló dokumentumba formálta, amit kézhez kapott Ráczné Szabó Rita, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kabinetfőnöke is. Számos javaslat mellett fontosnak tartotta Deák Éva azt is, hogy a romák aktív részvétele, folyamatos bevonása nélkül nem lehet megvalósítani semmilyen stratégiát.
Beszélt arról is, hogy a párbeszéd minden területen nagyon fontos, „a személyesség kihagyhatatlan egy ilyen folyamatból”. Mivel a konzultációra szánt idő nagyon kevés volt, úgy gondoljuk, ami most történik, az egy folyamat kezdete – fogalmazott a szakember. Az elkövetkező időszakban immár nem a véleményeket akarják becsatornázni, hanem „megnézzük, hogy mi történik a stratégiával”. A civilek egyfajta kontrollt gyakorolnak majd a folyamat felett – mondta Deák Éva. Az alapítvány vezetője úgy látja: ez az ügy nem tűr halasztást, a cél az volt a konzultációval is, hogy megerősítse az összetartást a romák között, illetve hogy elősegítse a romák és a nem romák közötti párbeszédet.