Németh Szilárd polgármester az MNO kérdésére elmondta, hogy valóban írtak egy ilyen levelet a gyurcsányisták, akik arra hivatkoztak, azon az alapon jár nekik a külön helyiség, hogy ha jár a többieknek, akkor jár nekik is. Németh ezt megdöbbentőnek tartja, mivel így egy olyan frakció jöhet létre Csepelen, amelyre nem adta szavazatát senki. Érdeklődésünkre hozzátette, hogy irányadó lesz az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának hétfői döntése, amely Gyurcsányék – saját megfogalmazásuk szerint „MSZP-ből kivált” – parlamenti frakciójáról foglal majd állást. (A bizottsági döntés értelmében Gyurcsányéknak várniuk kell – a szerk.) A polgármester azt is elmondta az MNO-nak: az önkormányzati testület csütörtökön szavazni fog a DK-sok kérelméről.
Feltűnő ugyanakkor, hogy a baloldali elválás Csepelen minden különösebb sárdobálás nélkül ment végbe. Sőt: a fentebb taglalt levél keletkezésének napján egy közlemény is napvilágot látott, amelyben arról tájékoztattak, hogy „Borka-Szász Tamás önkormányzati képviselő 2011. október 31-i hatállyal lemondott eddig betöltött MSZP-frakcióvezetői tisztségéről, egyben kilépett az MSZP csepeli képviselőcsoportjából. Borka-Szász Tamás a továbbiakban a Demokratikus Koalíció (DK) nevű párt képviselőjeként fogja folytatni önkormányzati képviselői munkáját”, és lett egy huszárvágással a DK önjelölt frakcióvezetője (Csepelen ugyanis egy fő is alakíthat frakciót). A közleményben – ezek után nem meglepő – beszámolnak arról is, hogy „a csepeli ellenzék tagjaiként természetes politikai szövetségesként tekintenek egymásra”.
Üvegzseb és Gyurcsány-könyv
Borka-Szász Tamás sem ebben, sem a városvezetőségnek elküldött levelében nem lát semmi szenzációsat. Előbbit azzal indokolja, hogy „mindannyian látjuk a jövőt és tudjuk, hogy 2014-ben egymásra leszünk utalva, és emberileg sem vagyunk rosszban”. Kérdésünkre elmondta, hogy a DK nevében nem követelt többet ebben az ominózus levélben (amelyet egyébként a vonatkozó önkormányzati határozatokkal egyetemben megküldött a részünkre), mint ami a többi csepeli frakciót megillet – ez egyébként egy frakcióiroda, és havi bruttó 10 ezer forint költségtérítést takar. „A képviselőcsoportok munkafeltételeinek biztosításával kapcsolatos szabályok” című melléklet azonban már első mondatában leszögezi: a képviselői irodákat a 2010-es önkormányzati választások eredményének figyelembevételével biztosítja a kerületi önkormányzat, ezen pedig a DK értelemszerűen nem indulhatott. Borka-Szász azt is közölte az MNO-val, hogy ha megkapja/megkapják ezt az összeget, akkor annak felhasználásáról ugyanúgy tudósít majd a XXI. kerületi DK honlapjának üvegzseb rovatában, mint ahogy az eddigi rendezvényekhez kapcsolódó beszkennelt számlák és felajánlások is megtalálhatók.
„Szem- és gyomorforgatónak tartom azt, amikor egy aktív politikus pénzért árulja politikai beszédeit, és ebből több millió forintos családi jövedelemre tesz szert” – Gyurcsány Ferenc mindezt 2007-ben nyilatkozta, Orbán Viktorra célozva. Ehhez képest négy évvel később a DK elnöke ezt a módot választotta új pártjának egyik finanszírozási módszeréül. A formáció honlapján ugyanis az 5000 forintot felajánlók számára „színvonalas kiadványt” biztosít a DK: „a miniszterelnök úr korábban már kereskedelmi forgalomba került könyvét, illetve a 2011. február 18-án tartott évértékelő beszéde teljes felvételét”. Megrendelhető Borka-Szász Tamásnál is.