Hol a magyar Bill Gates?

A protestáns munkaetika erodálódott Európában, míg Kínában egyre nagyobb szerepet kap.

Kovács András
2011. 11. 18. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már harminc évvel ezelőtt arról beszéltek, hogy a világ súlypontja Ázsia felé tolódik el – hangsúlyozta Cséfalvay. Viszonylag jól látható, hogy az adósságból finanszírozott jóléti államok válsága zajlik napjainkban – tette hozzá. „A jólét az, amiért nap mint nap meg kell dolgozni.” Cséfalvay szerint a gazdaságpolitikának olyan keretet kell biztosítania, amely megteremti a lehetőséget a jóléthez.

A protestáns munkaetika erodálódott Európában, míg Kínában egyre nagyobb szerepet kap – mondta az NGM államtitkára. Az euróválság kapcsán úgy fogalmazott: a fő probléma, hogy a zóna különféle versenyképességű országokat tömörít, anélkül, hogy lenne egy erős belső piac. Az euróválság egyik megoldása lehet a zóna kettéválása, amely óriási költséggel járna. A másik megoldás a fiskális politikák összehangolása lehet, de ez nagyon lassan halad előre – fogalmazott a politikus.

Cséfalvay szerint Európa a következő években is a kompromisszumok útján fog haladni, amely a bizonytalanság elhúzódásával fog járni. Óriási lehetőségnek nevezte a kínai piacot, „remélem minél több Mercedest fognak vásárolni”. Ki Magyarország Bill Gates-e? – tette föl a kérdést a politikus. Szerinte a fiatal vállalkozóknak kell megtalálnia azt a modellt, ahol hasonló karrierek születhetnek.

A világ fejlődésének 50 százalékát adták

Kína a legdinamikusabban fejlődő ország, a világ második gazdasága, míg 250 millióan búcsút intettek a szegénységnek – mondta Cheney Xiaojun, a kínai nagykövetség politikai tanácsosa. 2009-ben a kínai gazdasági növekedés adta a világ bővülésének 50 százalékát – tette hozzá. Szerinte a következő harminc évben a gazdaság bővülési üteme fenn fog maradni. Nagy problémának nevezte, hogy a fejlődés kiegyensúlyozatlan, valamint hogy 150 millióan élnek szegénységben.

„Öt év alatt törekszünk az innováció fejlesztésére, az energiagazdaságosságra, valamint a társadalmi igazságosságra” – hangsúlyozta Xiaojun. 2011-2015 között az import mértéke meghaladhatja a 8000 milliárd dollárt, míg a környezetvédelemre 500 milliárd dollárt kívánunk költeni – mondta a diplomata. 2010-ben 68,8 milliárd dolláros kínai befektetés történt a világban – tette hozzá. „Kína Magyarországon eddig 2,5 milliárd dollár értékben fektetett be, míg hazai részről 360 millió dolláros befektetés történt Kínában.”

A belső területek felé is nyitni kell

A kínai–magyar viszony most éli a legjobb szakaszát – mutatott rá Xiaojun. Kifejtette, hogy a vállalkozóknak először jól fel kell mérniük a kínai piacot, mivel komoly nemzetközi versenyben kell megállniuk a helyüket. Egyik kitörési pontnak nevezte a tanácsos, hogy az ország középső és nyugati részei felé nyissanak a magyar vállalkozók, mivel a kormány is komoly fejlesztéseket tervez azokon a területeken.

A magyar export 6,46 százaléka irányul Ázsiába, amelyben kiugró arányt képviselnek a gépek – mutatott rá Bödőcs Róbert, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal főosztályvezetője. Problémának nevezte, hogy sokkal több az import Kínából, mint a mi exportunk, amelynek a megváltoztatásban az ázsiai fél is érdekelt. „Érdemes megtalálni azokat a partnereket, akik illeszkednek a magyar cégek méreteihez.” A magyar cégek nyitása Hongkongon keresztül történhet meg, amely kedvező táptalaja az együttműködésnek – hangsúlyozta Bödőcs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.