Kétmillióan álltak a magyar kezdeményezés mögé

A szlovák szükségállapotról, az Uzsoki-kórházról és a kormányzati tárgyalásokról is szót ejtett a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerdán Budapesten.

Gabay Balázs
2011. 11. 30. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éger István sajtótájékoztatóján leszögezte: a Magyar Orvosi Kamara és a hazai orvoskar szolidáris a szlovák kollégákkal. A bejelentésre azért volt szükség, mert Ivan Gasparovics szlovák államfő néhány nappal ezelőtt úgy nyilatkozott: ha 5 napon belül nem lesz megegyezés a kormány és a kórházak között az orvosok béremelési tárgyalásán, szükségállapotot hirdet ki az intézményekben. 2000 doktor korábban benyújtotta felmondását, ha a kabinet nem emeli több mint 700 euróval fizetésüket. A határidő november végén lejár, és jelen pillanatban sincs megegyezés a felek között.

Összefogtak az európai orvosok

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a visegrádi országok (V4) egészségügyi vezetőinek találkozóját javasolta szlovák kollégájának a szomszédos országban kialakult „emberi erőforrás krízishelyzet” áttekintése, kezelése érdekében. Az államtitkár szerdán Budapesten azt mondta: Szlovákia egészségügyi vezetője kérte a segítségét. „Összefogás lesz az országok között, csakúgy, mint a szakszervezetek között van” – fogalmazott.

– Példátlan és megengedhetetlen, hogy a létfeltételekért küzdő szlovák kollégák ellen erőszakot alkalmazzon a szlovák kormány – mondta Éger István. Kifejtette: szombaton érkezett az esetleges szükségállapot kihirdetésének híre, éppen akkor, amikor az Európai Orvosok Állandó Bizottsága Varsóban ülésezett. A kamara elnöke nyomban indítványt terjesztett a közgyűlés elé, mely ellenszavazat nélkül elfogadta Éger javaslatát. Ebben a szervezet deklarálta a szlovák lépés elfogadhatatlanságát, és felszólította a Radicova-kormányt a helyzet békés eszközökkel történő rendezésére. A deklarációhoz csatlakoztak a legnagyobb európai orvosszervezetek, ezzel mintegy 2 millió ember sorakozott fel rövid idő alatt a magyar kezdeményezés mögött.

„Ma éjszaka jött a hír, mely szerint a szlovák kormányfő immár a magyar orvosokat csábítja északi szomszédunkba a távozni kívánók pótlására. A MOK felszólítja a hazai kollégákat, ne engedjenek ennek a csábításnak, ne vállaljanak munkát Szlovákiában kollégáik kárára” – üzent a kamara elnöke. Kérdésre válaszolva elárulta, egyelőre nem tudnak arról, hogy akár egyetlen hazai gyógyító is Szlovákia felé vette volna útját. A szlovák elnök fenyegetésének magyarországi hatásával kapcsolatban viszont leszögezte: a magyar alkotmány nem teszi lehetővé, hogy hazánkban előálljon a szlovák helyzet.

Éger István elmondta, a kamara nagy várakozással tekint a kormányzati tárgyalások elé Lázár János minapi bejelentését követően. A Fidesz frakcióvezetője kedden délután úgy fogalmazott: a magyar egészségügy akut humán erőforrás és munkavállalói problémákkal küzd, a frakció azonban készen áll arra, hogy segítséget nyújtson Szócska Miklós tárcavezetőnek a pénzügyi lehetőségek megtalálásában. Éger a sajtótájékoztatón örömtelinek nevezte, hogy a magyar döntéshozók nem kívánnak a szlovák kormány nyomdokaiba lépni. Úgy vélte, a kamara egyeztetései a nemzetgazdasági miniszterrel szintén jelentősen hozzájárulhatnak a megfelelő megoldás megtalálásához. Azt viszont kijelentette, kizárólag törvényben rögzített garanciákkal fog megelégedni a MOK. Az orvosok kívánt fizetésemeléséhez a nyilvánosságra hozott költségvetési sarokszámok ismeretében egyelőre nem látta a szükséges kereteket.

Betege válogatja

Éger ugyancsak együttérzését fejezte ki az Uzsoki-kórház vezetésével. Kiemelte: aki bűnös, az bűnhődjön, aki viszont nem, azt nem szabad megfosztani az ártatlanság vélelmétől. Elmondta, amíg nem történik meg a gyanúsítás a rendőrség részéről, addig felesleges rombolni a betegek részéről az orvosokkal szemben amúgy is ingatag bizalmat.

– Minden beteg maga válogatja, mennyire kíván szembesülni halálos betegségével. Sokan nem akarnak tudomást venni róla, egyesek viszont ismerni kívánják helyzetüket. Ugyanígy viszonyulnak az emberek a fájdalomhoz is. Valaki a legkeményebb szereket szeretné megkapni a fájdalom enyhítéséhez, másoknak sokkal komolyabb a tűrőképessége – magyarázta a kamara elnöke. Véleménye szerint azonban az ügyben az a legfontosabb kérdés: van-e olyan felnőtt, egészségügyi oktatásban részt vevő lakossága az országnak, akivel tárgyilagosan meg lehet vitatni gyógyítása folyamatát és módszereit. Végezetül hozzátette: a Magyar Orvosi Kamara a továbbiakban is a leghatározottabban elutasítja az aktív eutanáziát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.