Ki legyen az elnök? – Schmittnek december 15-ig lenne ideje

Schmitt Pál köztársasági elnök december 15-ig tegyen javaslatot az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a Kúria elnökének személyére – javasolja Papcsák Ferenc.

PR
2011. 11. 23. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ismert, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló előterjesztés koncepcióját Áder János fideszes európai parlamenti képviselő dolgozta ki az igazságügyi tárcával közösen, és az utóbbi nyújtotta be a parlamentnek. Eszerint elválik egymástól a Kúria – mai nevén Legfelsőbb Bíróság – és a bírói igazgatási szerv vezetőjének a személye. A megszűnő Országos Igazságszolgáltatási Tanács igazgatási jogkörei az Országos Bírósági Hivatal elnökéhez kerülnének, akit a parlament választana kétharmados többséggel a bírók közül. A hivatal elnökének tevékenységét az újonnan létrejövő Országos Bírói Tanács felügyelné és véleményezné, igazgatási feladatok nélkül.

A kormánypárti képviselő szerdán nyújtott be a bíróságok szervezetéről szóló törvényjavaslathoz zárószavazás előtti módosító indítványt, amellyel december 10-ről öt nappal későbbre, december 15-re tolná ki az OBH- és Kúria-elnök személyére tett államfői javaslat határidejét. A két elnököt első alkalommal az Országgyűlésnek december 31-ig kellene megválasztania.

Papcsák Ferenc ugyanakkor beiktatna a jogszabályba egy olyan passzust, amely szerint ha a parlament december 31-ig nem választja meg az OBH vagy a Kúria elnökét, és a köztársasági elnök 2012. március 15-e előtt tesz újabb javaslatot a jelölt személyére, akkor nem lehetne alkalmazni azt a rendelkezést, hogy az Országos Bírói Tanács személyes meghallgatás alapján előzetes véleményt nyilvánít az OBH, illetve a Kúria elnökének tisztségére jelöltről.

A fideszes politikus javaslatából az is következne, hogy Baka Andrást, az LB jelenlegi elnökét pályázat kiírása nélkül tanácselnöknek kellene kinevezni a Kúriára. Papcsák Ferenc megerősítené a törvényben azt is, hogy az LB, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) és elnöke jogutódja az ítélkezési tevékenységben a Kúria, a bíróságok igazgatását érintően pedig – sarkalatos törvényben meghatározott kivétellel – az OBH elnöke.

A fideszes Gulyás Gergely pénteken nyújtotta be a jelenleg hatályos alkotmány módosítására tett javaslatát, kezdeményezve, hogy még az idén válassza meg a Kúria elnökét az Országgyűlés. Azt pedig a 2012. január 1-jétől hatályos új alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről szóló indítvány rögzíti, hogy az LB elnökének, az OIT elnökének és tagjainak megbízatása az új alaptörvény hatályba lépésével megszűnik. A parlament hétfőn – a kormány kezdeményezésére – úgy döntött, hogy az igazságügyi törvényjavaslatok záróvitáját és zárószavazását a jövő hétre halasztja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.