Mi lesz Visegrád és társainak a sorsa?

A helyi testületeknek hatvan nap alatt kell dönteniük majd a létrehozandó önkormányzati társulások nagyságáról.

Kovács András
2011. 11. 06. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tállai András belügyminisztériumi államtitkár és Giró-Szász András kormányszóvivő a héten jelentette be, hogy a kormány elfogadta az új önkormányzati törvény koncepcióját. Ennek értelmében a kétezer lakos alatti településeken nem működhet majd önálló önkormányzati hivatal, ezeknek a településeknek egyesülniük, társulniuk kell majd egy másik helyhatósággal.

Ez némi engedmény ahhoz képest, hogy eredetileg háromezer fős határral számoltak volna, ám az önkormányzatok már korábban jelezték, hogy ezzel sem békélnének meg. Mint ismert, Visegrád, Pálháza, Zalakaros, Pacsa, Őriszentpéter olyan városok, ahol a 2011. január 1-jei adatok szerint nem élnek kétezren, így az ő sorsuk a rendszer szempontjából mindenképpen érdekes.

Hatvan nap lesz erre

Kétezer fő alatt nem lehet önálló önkormányzati hivatalt fenntartani, ezért például ha két település együttesen eléri ezt a lakosságszámot, akkor már megfelel a törvény által meghatározott feltételeknek – mondta el az MNO-nak Tállai. A kétezer fő az egyik, míg az egymással határosság a másik feltétel – tette hozzá. Nyilván az ésszerűség azt mondja, hogy ha többen társulnak és nem állnak meg a kétezer főnél, hanem ennél nagyobb lélekszámot fednek le, akkor azt is engedélyezi a törvény – hangsúlyozta a politikus.

Tállai ismertetése szerint első körben a helyi testületek fognak dönteni arról, hogy hány település, és hol fogja kérni a közös hivatal létrehozását. „Ha nem tudnak megállapodni, akkor hatvan nap után a törvényességi felügyeletet ellátó kormányhivatal hozhat döntést, hogy kinek kivel kell társulnia”.

A városokkal kivételt tehetnek

Az államtitkár azon felvetésünk kapcsán, hogy adott esetben egy kétezer fő alatti városnak társulni kell majd egy kis faluval, úgy válaszolt, hogy ez még most is nyitott kérdés. A törvény szövegezése során mi is polemizáltunk ezen, valószínűleg az lesz a végleges megoldás, hogy a városoknak eleve megadjuk a helyi hivatal létrehozásának a jogát – tette hozzá.

Tállai rámutatott arra, hogy a városi szint jelenleg sem jelenik meg semmi pluszban, ami az anyagiakat illeti, így legalább abban megnyilvánulhat, hogy önálló hivatalt tarthatnak fönn ezek a települések. Meglátjuk, hogy a parlamenti vita során ez a kérdés milyen irányba fejlődik, de ez egy járható útnak tűnik – zárta az államtitkár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.