A jövő hétfőn az interpellációk után a megyei önkormányzatok konszolidációjáról, a szabálysértésekről szóló törvényjavaslatról, az egyes büntető tárgyú törvényekről, az Alkotmánybíróságról, valamint az állatok védelméről szóló törvényjavaslatról szavaznak. Hétfőn az Országgyűlés foglalkozik majd az MSZP-ből kivált képviselők ügyével is. Egyrészt Molnár Csaba – a kivált képviselők által alapított Demokratikus Koalíció alelnöke – és függetlenné vált képviselőtársai kérésére szavazni fognak az alkotmányügyi bizottság most hétfőn meghozott állásfoglalásáról, amelyben a kormánypárti többség és a Jobbik szavazataival arról döntöttek, hogy a kivált képviselők nem alakíthatnak frakciót, hanem hat hónapig független képviselőként kell dolgozniuk. Molnár Csaba azt kéri, hogy ezt az állásfoglalást utasítsa el a Ház.
Mi lesz a bizottsági helyekkel?
Emellett a kivált képviselők bizottsági helyeiről is szavaz a parlament. Az MSZP frakciójának javaslata szerint a függetlenné vált képviselők megtarthatják bizottsági helyeiket, egy változás történik: Baracskai József az emberi jogi bizottság tagja helyet cserél Varju Lászlóval, aki eddig az egészségügyi bizottságban dolgozott. Vadai Ágnes szintén MSZP-ből kivált képviselő nemzetbiztonsági bizottsági helye ügyében ugyanakkor a Fidesz, a KDNP és a Jobbik is kifogást emelt, ezért Kövér László, az Országgyűlés elnöke felkérte az MSZP-frakciót, hogy egyeztessen a képviselőcsoportokkal, és amennyiben tudják, a hétfői szavazásig jelöljék meg azt a bizottsági helyet, amit felajánlanak Vadai Ágnesnek. Amennyiben ez nem történik meg, akkor csak a többi 8 bizottsági helyről szavaznak hétfőn. Azért nyolcról, mert Gyurcsány Ferenc nem jelezte részvételi szándékát egyik bizottság munkájában sem. A független képviselők az ülésteremben az MSZP-frakció mögötti utolsó sorban foglalnak helyet, ezzel kapcsolatban a házbizottsághoz nem érkezett észrevétel.
Napirenden a nemzeti köznevelési törvény
Az Országgyűlés jövő hét kedden első napirendi pontként a nemzeti köznevelési törvényt tárgyalja meg 8 órás időkeretben, ezt a november 21-i üléshéten folytatja és zárja majd le a Ház. Kedden részletes viták után megtárgyalják még az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló javaslatot is. Szerdán tárgyalja a Ház a közigazgatási hatósági eljárásról, valamint a szellemi tulajdonra vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, ekkor kezdődik meg az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat általános vitája is.
Vita a 2012-es költségvetésről
Csütörtök reggel kezdődik a hitelszerződésekből eredő kötelezettségeknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló javaslat vitája, majd körülbelül délelőtt 11 órától a képviselők a 2012-es költségvetés részletes vitáját folytatják le 10 órás időkeretben, este 9-től pedig folytatják az első napirendi pont vitáját. A pénteki ülésnap a helyi önkormányzatokról szóló törvényjavaslat vitájával kezdődik, amelyet 10 órás időkeretben tárgyalhatnak meg a képviselők, majd a szabálysértésekről és szabálysértési eljárásokról, a szabálysértési nyilvántartási rendről szóló javaslat hatórás vitája következik. Ennek a két javaslatnak az általános vitáját a november 21-i héten folytatja és zárja le az Országgyűlés.
A kormány a házbizottság csütörtöki ülésén tájékoztatott arról, hogy a jövő hét közepén várhatóan benyújtja a felsőoktatási törvényjavaslatot. A jövő hét vége felé pedig még további 15 törvényjavaslatot nyújt be a kabinet, ennek részleteit később ismertetik. A házbizottsági tanácskozáson elhangzott az is, hogy idén várhatóan december 23-án tartja utolsó ülésnapját az Országgyűlés.