Nagyobb hangsúlyt kapnak a polgári feladatok

A miniszter közölte: az ülésen arról tanácskoztak, hogy miként alakulhat Magyarország szerepvállalása Afganisztánban az „átmenetben”.

TK
2011. 11. 23. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető a magyar vezetésű afganisztáni tartományi újjáépítési csoport (PRT) működtetésére és az ahhoz kapcsolódó kormányzati tevékenységre létrehozott kormánybizottság szerdai ülése után elmondta, a nemzetközi erők afganisztáni szerepvállalásában a katonai helyett egyre nagyobb hangsúlyt kap a polgári feladatok ellátása. Martonyi János ezek között említette a képzéseket, a kormányzási és közigazgatási képességek javítását, valamint a fejlesztési együttműködést. Magyarország mindhárom feladatcsoportban részt vesz – tette hozzá.

A miniszter közölte, az ülésen arról tanácskoztak, hogy miként alakulhat Magyarország szerepvállalása Afganisztánban az „átmenetben”, azaz a 2014-re tervezett kivonulásig hátralévő időben, és elfogadták az erről szóló középtávú stratégiát. Emellett Munsi Abdul-Madzsíd, Baglán tartomány kormányzója beszámolt tartománya helyzetéről és az ottani projektekről – jegyezte meg Martonyi János.

Munsi Abdul-Madzsíd az ülés után úgy nyilatkozott, 2014-ben csak akkor érhet véget a nemzetközi közösség katonai szerepvállalása az országban, ha javul a biztonsági helyzet, nő az emberek biztonságérzete, és megvalósulnak a tervezett fejlesztések. A kormányzó szerint fontos feladat a védelmi képességek javítása, hogy a nemzetközi közösség kivonulása után megvédhessék magukat, továbbá a munkanélküliséget is csökkentő fejlesztések, mint például a mezőgazdasági, bányászati és energiaellátási projektek. Mindehhez megfelelő úthálózat és elektromos áramellátás kell – mutatott rá a kormányzó, hozzátéve: véleménye szerint ez csak 2024-re valósulhat meg. Munszi Abdul Madzsid egyúttal köszönetét fejezte ki, amiért Magyarország jelenlegi gazdasági nehézségei ellenére is komoly szerepet vállal Afganisztánban.

A Magyar Honvédség 2006 októberében vette át egy tartományi újjáépítési csoport vezetését az Afganisztán északi részén fekvő Baglán tartományban. A magyarok építettek már egyebek mellett utat, egészségügyi központokat, kis erőműveket, de részt vesznek a helyi biztonsági erők képzésében is. A PRT katonai (békefenntartás, járőrözés, őrzés-védelem, konvojkísérés) és polgári feladatokat egyaránt ellát.

Németh Zsolt külügyi államtitkár júniusban, a kormánybizottság előző ülése után úgy nyilatkozott, a kormány novemberig kidolgozza Magyarország afganisztáni szerepvállalásának középtávú stratégiáját, a katonai részvételt pedig egyre inkább felváltja a képzési, illetve a civil és segélyezési politika.

„Nem jó háborút vívni az ellenállókkal”

Baglán kormányzója elismerte, hogy továbbra is van ellenállás Baglánban, ahogy Afganisztán más tartományaiban is, de azt mondta, a helyzet valamelyest javult tavalyhoz képest. Nem jó háborút vívni az ellenállókkal, a politika síkjára kell terelni a dolgot – mondta a kormányzó. Kifejtette: a háborúskodásba beleölt pénzt olyan projektekre kell fordítani – mindenekelőtt útépítésre, vízgazdálkodásra, az áramszolgáltatás kiépítésére –, amelyek munkahelyeket teremtenek, mert ezzel az ellenállást is gyengítik.

A tervek szerint a külföldi erők 2014 végéig kivonulnak Afganisztánból. Munsi Abdul-Madzsíd ezzel kapcsolatban azt mondta: lényeges, hogy a kivonulás után se legyen védtelen az ország. A kormányzó hangsúlyozta: a nemzetközi közösségnek nyomást kell gyakorolnia azokra az országokra, amelyek táplálják az ellenállást, vagyis Pakisztánra és Iránra. Másfelől – tette hozzá – a kormányzatnak a járásokon, helyi elöljárókon keresztül meg kell győzniük az embereket, hogy ne az ellenállást kövessék, „mert az nem jó Afganisztánnak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.