„Nagyon furcsán udvarol” az LMP és az MSZP

Megmerevedtek a frontok az ellenzéki oldalon a II. kerületi időközi választás második fordulója előtt, aminek 2014-re is lehet kihatása.

Kovács András
2011. 11. 23. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy nap múlva eldől, ki kerül Balsai István alkotmánybíró parlamenti székébe. A Fidesz–KDNP egykori képviselője szeptember 1-jétől mondott le mandátumáról, így időközi választást írtak ki a budapesti 2-es számú egyéni körzetben. A november 13-i első fordulóban a 39,03 százalékos részvétel miatt nem sikerült képviselőt választani.

A voksolást egyébként Láng Zsolt kormánypárti politikus nyerte a szavazatok 52,61 százalékával. A második az MSZP jelöltje, Lévai Katalin lett 24,18 százalékkal, a harmadik helyen az LMP-s Karácsony Gergely végzett 15,55 százalékkal. Negyedik lett a Jobbik színeiben Bodor Zoltán 6,53 százalékkal, míg ötödik Kovácsics Ádám, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (egykori MDF) jelöltje 1,13 százalékkal.

A választás után egyből megindult a küzdelem az ellenzéki oldalon a visszalépést illetően. Az MSZP abba kapaszkodott, hogy Karácsony még októberben úgy nyilatkozott, „ha olyan helyzet van, hogy az én visszalépésem érdemben hozzájárulhat ahhoz, hogy meg lehessen verni a Fideszt, akkor erre kész vagyok. De ezt várom el mindenkitől”. Lévai egyetértett ezzel, mint mondta, annak kell visszalépnie, aki kevesebb szavazatot kapott az első fordulóban.

Karácsony nem ad esélyt?

Ezzel kapcsolatban Mesterházy Attila, a szocialisták elnöke a múlt héten még azt írta az „ökoszociális pártnak”: az LMP és a szocialista jelölt előzetes megállapodása a kölcsönös visszalépésről a kétharmadot lebontó összefogás széles körben üdvözölt első állomása volt. Szerinte ezért is meggondolatlan és káros Karácsony bejelentése arról, hogy jelentős hátránya ellenére sem lép vissza a szocialista Lévai javára, és „nem ad esélyt az ellenzéknek”.

„Miként kíván technikai koalíciót létrehozni, közös jelölteket állítani 2014-ben, ha már egy időközi választás második fordulójában, egyértelmű harmadik helyét sem hajlandó feláldozni a sokak által javasolt ellenzéki összefogás érdekében, ezzel tálcán kínálva a Fidesznek a kétharmad megerősítését?” – tette fel a kérdést a frakcióvezető.

Nem tudja, miért beszéltek erről a szocialisták

„Csak azért sem lépek vissza, mert korábban nem erre tettem ígéretet” – ezt már Karácsony írta a Népszabadság hasábjain. Szerinte az első forduló után kialakult helyzetet csak akkor ítélhetjük olyannak, amelyben a visszalépése valóban hozzájárulhat az ellenzéki győzelemhez a választókerületben, ha nem érdekelnek minket a tények. Tény ugyanis, hogy az LMP és az MSZP jelöltjeire összesen leadott szavazatok aránya egész pontosan 12,86 százalékponttal marad el a fideszes jelöltétől – hogy a szocialisták miért beszéltek 10 százalékos különbségről, azt nem tudja – tette hozzá.

„Az én visszalépésem csak akkor járulhatott volna hozzá az ellenzéki győzelemhez, ha az MSZP legalább olyan mértékben növeli a kerületben a támogatottságát, mint az LMP.” Ebből a szempontból a választás inkább az LMP-nek volt siker, az MSZP-nek kudarc, hiszen míg az LMP támogatottsága, ha kis mértékben is, de a korábbi szinthez képest mégis érdemben – 12,5 százalékról 15,5 százalékra – növekedett, addig az MSZP esetében nem történt lényegi előrelépés (2010-ben 22,9, 2011-ben 24,1 százalék) – fogalmazott Karácsony.

Megsértődhetett az LMP

Az országgyűlési képviselő ezen megállapítása annak fényében számít érdekesnek, hogy a két ellenzéki párt támogatottságának a növekedése mögött vélhetően az áll, hogy míg 2010-ben a bokrosista MDF 5 százalék fölött állt, addig mostanra a JESZ 1 százalékra esett vissza. A 4 százalékos veszteség az MDF utódpártjánál gyakorlatilag megoszlott a két ellenzéki erő között.

Karácsony szerint a szocialisták furcsa módját választották az udvarlásnak: a választási együttműködést szorgalmazzák, de a parlamenti együttműködést nem. Úgy látja, ennek legutóbbi példája, hogy a parlamenti pártok közül egyedül nem támogatták az LMP kezdeményezését a nők politikai részvételével kapcsolatos parlamenti vitanapról, valamint Mesterházy lassan másfél éve nem válaszolt az LMP-frakció meghívására.

Múlt vasárnap egyébként kiderült, hogy Kovácsics ismét megméreti magát. A JESZ-ről Debreczeni József fogalmazott meg epés véleményt: „a 750-nél jóval több cédula mellett ugyanakkor 216 szavazatot kapott a jelölt, ami több mint gyanús. A lehető legrosszabb véleménnyel vagyok róluk”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.