Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön sajtótájékoztatón elmondta, a kormány ugyanakkor folyamatosan figyeli a gazdasági növekedéssel összefüggő európai prognózisokat, és érzékeli a 2012-es növekedéssel kapcsolatos változásokat az Európai Unió (EU) tagállamaiban.
A kormány szerdai ülésén foglalkozott a 2012-es növekedési előrejelzés kérdésével, és folyamatosan figyeli a gazdasági növekedéssel kapcsolatos európai prognózisokat, illetve az európai gazdasági kilátásokat.
A szóvivő hozzáfűzte, hogy a kabinet érzékeli a 2012-es növekedéssel kapcsolatos változásokat az EU tagállamaiban, de megvárja, hogy a német kormány hivatalosan módosítsa-e 2012-es előrejelzését.
Elmondta, hogy a miniszterelnök felkérte a nemzetgazdasági minisztert, hogy mindezek figyelembe vételével egy reálgazdasági növekedési tervet állítson össze, a kormány – ha szükséges – ennek alapján dönt majd a 2012-es növekedési elvárásokról. Arra vonatkozóan, hogy mikorra készülhet el ez a növekedési terv, Giró-Szász András nem mondott dátumot.
Plázastop lesz 2012-től
Giró-Szász András elmondta, hogy a tilalom alól a vidékfejlesztésért, a környezetvédelemért és a kereskedelemért felelős miniszterek által létrehozott bizottság javaslata alapján a nemzetgazdasági miniszter adhat felmentést.
A plázastop 2014. december 31-ig lesz érvényben – mondta.
A kormányszóvivő elmondta, a kormány döntött arról is, hogy a vasúti dolgozók számára „pénzügyi ellentételezést„ hajt végre a következő három évben 5 milliárd forint értékben. Hozzáfűzte, hogy ez az idén egy, a következő két évben pedig összesen 4 milliárd forintot jelent.
Államadósságot generál
A szerdai kormányülésen elfogadták a nyugdíjrendszer átalakításához kapcsolódó új intézményrendszer koncepciójáról szóló előterjesztést, és egyben a kormány elrendelte az előterjesztéshez kapcsolódó törvényjavaslat kidolgozását. Ennek oka, hogy a jelenlegi rendszer fenntarthatatlan, pazarló, átláthatatlan és folyamatosan államadósságot generál – mondta Giró-Szász. Hozzátette: a javaslat hangsúlya a rehabilitáción és a foglalkoztatás elősegítésén van.
A kormányszóvivő az átalakításról szólva kifejtette: a rokkantsági nyugdíj, a rendszeres szociális járadék és az átmeneti járadék megszűnik. Ezek helyett egységes táppénzszerű ellátást vezetnek be. Ennek két része: a rehabilitációs és rokkantsági ellátás – közölte.