WC-kefe a lábtörlőn, feszültség József Attila szobránál

Lomtalanítás volt Terézvárosban. De akkor mit keres az erzsébetvárosi étterem lábtörlőjén a WC-kefe? És milyen a lomok koreográfiája?

Tompos Ádám
2011. 11. 20. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szmogriadó ide vagy oda, egy bepárásodott ablakú kombi kocka Lada pöfögött csütörtökről péntekre virradó éjszaka a Szondi utca és a Székely Bertalan utca sarkán. A kocsi leopárdmintás ülése hátrahajtva,azon egy tigriscsíkos plédbe bugyolált pár vacog, utánfutójuk megpakolva kiszuperált hűtőráccsal, rozsdás radiátorral, őskori számítógépekkel, fregolival. Ők a profik. Azok, akik a lomtalanítás szót talán ki sem ejtik a szájukon, nekik ez lomizás. Pontosan tudják, mikor, hova, hány emberrel, milyen felszereléssel kell érkezni, hogy megérje Budapestre jönni és válogatni. Nincsenek egyedül, komplett csapatok lepik el ilyenkor a kerületeket, és a péntek délutáni, szombat délelőtti eltakarítás – tehát az effektív lomtalanítás előtt – olyan gyorsan átrendezik a tulajdonviszonyokat, hogy nincs az a rendszerváltás, amelyik követni tudná.

Ezért a magamfajta műkedvelő, érdeklődő amatőr már nem biztos, hogy kedvére válogathat például a könyvek között: teljesen mindegy, hogy a Podmaniczky utcában, vagy az Oktogonon vettem a kezembe valamit, már ott is termett az új tulajdonos: „Érdekli, főnököm? Egy százas, vagy esetleg kettő, na, és megegyezünk.” Idén nem termett sok babér: sem a letűnt háromforintos könyvtár ifjúsági regényei, sem egy szakadt színművészeti almanach nem ért annyit számomra, hogy a zsebembe nyúljak. Hiába, válság van, ráadásul mélyül, megállapítható innen is: tavaly egy kiváló állapotú Marsbéli krónikák, és egy egészen kicsit dohos Lord Jim büszke tulajdonosa lehettem, ezúttal már csak halomba rakva, a platókon láttam izgalmasnak ígérkező könyveket. Megszerezni őket pedig több lett volna, mint izgalmas, ezért maradt a szemlélődés és a fülelés – az sem utolsó!

A Székely Bertalan utcában egy lomizó család rangidős asszonysága korholja lányát: – Minek hoztad ide ilyen hidegbe’ a gyereket? – Jobban elalszik a jó levegőn – ringatja csecsemőjét a nő, miközben elbrummog mellettünk irgalmatlan füsttel egy tengelyrogyasztásig pakolt Barkas. Ennek a hangját is lehet persze tromfolni, egyenesen a második emeletről érkezik egy polc – rá a másikra, úgyhogy fel is sír a csecsemő. A lomok koreográfiája egyébként meglepően egységes: a széttúrt szemétdombok mellett általában ott van egy pedánsan egybehordott fémhalom, mellette pedig áll vagy ül egy őr. Próbálok fotót készíteni a Szinyei Merse Pál utcában egy egészen rendkívüli kupacról – diszkréten megbújik egy „vegyes fehérbor” pillepalackja egy lakásfelújítás sittjében – de nem egyszerű, mert a lomizók nem szeretik a kamerát. Most is, az utca túloldaláról éles hang figyelmeztet: „A kocsi benne ne legyen ám!” Nincs benne, sőt a kép sem lesz valami jó, de a tulajdonossal elbeszélgetünk. Tiszaburáról jöttek, már kedden, és az autóban alszanak azóta. A műszerfalon egy tenyérnyi kartonlapon hirdetik: Lomis. Minek a papír, kérdem, mire – ismerve a kerület nem épp vajszívű parkolóőreit – meglepő választ kapok: ha az ott van, akkor békén hagynak minket. Rákérdezek arra is, hogy megéri-e ekkora utat megtenni, és ennyi ideig itt, hát, mondjuk úgy: lakni. Gondolkodás nélkül vágják rá a választ alanyom társai is, hogy igen, megéri. „Mert a semminél jobb.”

Megindulok az Oktogon felé, jön utánam egy burai, egy cekkerrel büszkélkedik barátjának, épp kiesik belőle a kerék közben. „Jó kis verda, csak nincs meg a műszakija.” Fém viszont volt benne, úgyhogy repült is a jó kétméteres, utánfutón összeszedett kincsek tetejére. Az Aradi utcában már a tudomány súlya kerül szóba, („nehezek ezek a rohadt könyvek, cseszd meg”), és itt látom meg talán az egyetlen olyan lomist, aki nem a fémre megy, hanem a lécre. Egy surranós, overallos úr ugyanis zsalunak gyűjtötte őket a kisteherautójába. A Liszt Ferenc téren található József Attila-szobornál megint más anyag került a figyelem középpontjába. Nem a sutba vágott absztrakt festmény a téma, hanem egy ránézésre 20 személyes étkészlet. „Mi értünk ide előbb” – szól jobbról a kapucnis vezéralak, és megjelenik mögötte kis csapata. „Jól van na, nem kötözködünk, megyünk mindjárt” – hangzik a kisebb létszámú csoporttól balról. Átmegyek a Király utcába, amelynek egyik oldala még VI. kerület, ott vannak lomok, igaz, már elkezdték eltakarítani őket. A másik oldal már VII. kerület, ott nincs is lom, de azért egy WC-kefe még eljutott egy ottani felkapott étterem lábtörlőjére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.