A West Balkán esete is indokolta ezeket a változtatásokat

Jövőre egységes rendszerben működik majd a magyarországi katasztrófavédelem, a változásoktól hatékonyabb megelőzést vár az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

PR
2011. 12. 07. 15:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakondi György, az OKF főigazgatója szerdán Budapesten újságírók előtt ismertette a három hét múlva életbe lépő új törvényi szabályozás fontosabb elemeit. A tűzoltó altábornagy több olyan konkrét ügyet említett, amely a rendszer megváltoztatását indokolta, így utalt a West Balkán szórakozóhelyen történt esetre, a borsodi árvízre és a vörösiszap-katasztrófára is. Közölte, a védelemigazgatásban változást hoz, hogy januártól veszélyhelyzetben, például árvizek esetén már nem az adott megyei közgyűlés elnöke, illetve a főpolgármester lesz a területi (megyei, illetve fővárosi) védelmi bizottság vezetője, hanem a kormányhivatal vezetője. A védelmi bizottságok elnökeinek két helyettesük lesz: a katasztrófavédelmi igazgató és a katonai elnökhelyettes. Az OKF főigazgatója jelezte: utóbbinak egy esetleges háborús konfliktus esetén lehet szerepe.

Változás az is, hogy minden olyan településen, ahol a lakosok száma meghaladja a 15 ezret, az önkormányzatnak egy főállású közbiztonsági referenst kell foglalkoztatnia. Az ő feladata az, hogy szakértelmével támogassa a polgármestert veszélyhelyzet, például áradás, belvíz esetén. Ezzel összefüggésben Bakondi György kitért arra: december végéig elkészítik a magyarországi települések kockázatelemzését, ami a helyi megelőzés, illetve a védekezés hatékonyságát javíthatja.

Változik a polgárvédelem rendszere

A polgárvédelem eddigi rendszere is megváltozik, az 1948-ban, az akkori atomháborús veszély miatt létrehozott szervezet két nagyobb csoportból áll majd: az önkéntes és az úgynevezett köteles polgári védelmi szolgálatból. Előbbihez a speciális tudással rendelkező önkéntes szervezetek, köztük a kutyás, a barlangi, a vízi, a búvár- és a hegyi mentők tartoznak majd, akik veszélyhelyzetben mozgósíthatók; e szervezetek állami forrásokra is pályázhatnak.

A „köteles” kategóriába azokat sorolják, akiknek speciális eszközük (traktor, lánctalpas gép, szivattyú) vagy speciális szaktudásuk van (biológusok, vízépítő vagy nukleáris mérnökök), továbbá azokat, akiket a fizikai erejük miatt tudnak bevetni például gátépítéseknél. Az iparbiztonság területén is változások lesznek januártól, így például létrehozzák az egységes iparbiztonsági hatóságot, három szakterület – veszélyes üzemek, veszélyes anyagok szállítása, kritikus infrastruktúrák – felügyeletére.

A csillebérci izotópsugárzásra utalva Bakondi György arról beszélt, hogy ha a hatóság értesül valamilyen sugárzáskibocsátásról, akkor már aznapra megbeszélést hívnak össze, és ellenőrzésre „megszállják” az adott üzemet. Jelentős változás továbbá, hogy a hivatásos tűzoltóságok a katasztrófavédelmi szervezet részévé válnak költségvetési, képzési, bevetésirányítási, ellátási és logisztikai szempontból. E tűzoltóságok „átvétele” jelenleg is zajlik – fűzte hozzá a főigazgató.

Új tűzoltóőrsöket alakítanak ki

Az altábornagy beszámolt arról is, hogy új tűzoltóőrsöket alakítanak ki a következő két évben; jövő januárban 28 kezdi meg a működését és a második év végére 64 őrs lesz összesen. Mint mondta, a cél az, hogy a tűzoltók lehetőleg 15 percen belül ki tudjanak érni mindenhová. Tájékoztatása szerint jelenleg 112 tűzoltóság van, ezek közül 98-nak van úgynevezett vonuló egysége, amely részt tud venni a mentésben. Elmondta azt is, hogy az úgynevezett köztestületi tűzoltóságok önkormányzati tűzoltóságokká alakulnak januártól; ezek a szervezetek összesen 2,1 milliárd forintot kaphatnak a következő évben képzésre és eszközellátásra.

Bakondi György közölte, hogy jövőre megalakul az új Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a katasztrófavédelmi intézet, amelyen három tanszék működik majd: tűzvédelmi, polgári védelmi és iparbiztonsági. Jelezte: az innen kikerülő szakemberekkel hosszú távon meg tudják oldani a tiszti utánpótlást. A főigazgató tájékoztatása szerint jelenleg több mint 12 ezren dolgoznak a katasztrófavédelemben. Mint mondta, nem az a baj, hogy nincs elég emberük, hanem az, hogy túl fiatalok például a tűzoltóságnál dolgozók. Utalt arra, hogy a tapasztalt, 40-50 éves szakemberek nyugdíjba mentek.

Rába-alvázakra építenének

Kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy tárgyalnak magyarországi tűzoltóautó-gyártásról, és Rába-alvázakra építenék a helyszínekre kivonuló gépkocsikat. Bakondi György szintén kérdésekre válaszolva több olyan példát is említett, amely miatt szükséges volt a korábbi rendszer átalakítása. Felvetette, miként történhetett meg, hogy a vörösiszapömlés idején a helyszínre kivonuló közeli, ajkai tűzoltóság munkatársainak nem volt úgynevezett „mellesnadrágjuk”, így több tűzoltó lába „összeégett”.

A rossz példák között egy olyan települést említett, ahol három utca is felépülhetett egy építési tilalom alatt lévő területre. A hasonló, lehetetlen helyzetek között említette a Hernád folyóban talált híd esetét. Elmondta, hogy a hídnak nem volt „gazdája”, aki helyreállítsa, ám amikor az árvíz miatt nekik azt ki kellett emelniük a vízből, azt vetették a szemükre, hogy miért nem írtak ki közbeszerzést a munkára, amit egyébként ingyen végeztettek el. Bakondi György ezzel kapcsolatban azt hangoztatta: a lakosság biztonsága nem múlhat azon, hogy a katasztrófavédelmi főigazgató elég agresszív-e ebben az adott ügyben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.