Az oktatáspolitika poklába ereszkedtek a képviselők

Kapcsolódó módosító javaslatot nyújtott be az új köznevelési törvényhez a kereszténydemokrata Michl József.

NT
2011. 12. 01. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermek, a tanuló személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben kell tartani, és védelmet kell számára biztosítani fizikai és lelki erőszakkal szemben – olvasható a KDNP-s politikus kapcsolódó javaslatában.

A kormánypárti politikus korábban módosító indítvánnyal törölte volna az eredeti javaslat azon pontját, hogy a gyermek és tanuló nem vethető alá testi fenyítésnek és kínzásnak, kegyetlen, embertelen, megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak. Annyit szerepeltetett volna, hogy a gyermek, a tanuló személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben kell tartani, és védelmet kell számára biztosítani fizikai és lelki erőszakkal szemben.

A módosító indítványt élesen bírálta és annak visszavonását szorgalmazta az MSZP. Kormos Kata közleményében azt írta, hogy ezt még a Kádár-rendszer utolsó évtizedeinek oktatáspolitikájában is elutasították, ez már Rákosi, vagy még inkább Horthy szellemiségét hozná vissza az iskolákba.

Kapcsolódó módosító indítványában a kormánypárti politikus szerepelteti a korábban elhagyni javasolt mondatot, és rögzíti, hogy a gyermek, a tanuló személyiségének védelme érdekében nem engedhető meg a lelki és szellemi terror; az egészségügyi állapotának veszélyeztetése; a vele szemben gyakorolt szóbeli erőszak, a kigúnyolás, az önbecsülésének megsértése.

Kitért a kommunikációs és infokommunikációs lelki és szellemi hátrányos befolyásolásra, a szexuális bántalmazás, zaklatás, erőszakra, a hitbéli és vallásos meggyőződésének kicsúfolására, minősítése és megsértésére, alapvető érzelmi igényeinek és szükségleteinek megtagadására, az igaztalan gyanúsítása és természetesen a gyermekkel szembeni szeretetlenségre.

„Az elfogadhatatlan fizikai erőszak és a testi bántalmazások elleni mindenki számára kötelező fellépés mellett az élet teljessége iránti tisztelet kiemeléseként megerősíti a javaslatom, hogy a lelki és érzelmi bántalmazás és erőszak elítélésének megfogalmazása is szükséges a törvény szövegébe” – írta, hozzátéve: feltétlenül szükséges, hogy ez a külön védelem minden gyermeket megillessen.

Négy fideszes képviselő – Pósán László, Demeter Zoltán, Sági István és Kucsák László – nem a mindenkori minimálbér 180 és 200 százalékban határoznák meg a főiskolai, illetve egyetemi végzettségű pedagógusok illetményalapját, hanem annak meghatározását minden évben a költségvetésre bíznák. Az életpályamodellhez kapcsolódó változtatást azzal indokolják, hogy a minimálbér-alapú bérrendszer meggátolhatja a differenciáltabb döntéseket.

---- Oldal címe ----

Legalább napi négy órában

A szakpolitikusok négyéves kortól tennék kötelezővé az óvodát. A tervezett rendelkezés szerint ha egy gyermek az adott év augusztus 31-ig betölti a negyedik életévét, akkor szeptembertől óvodai foglalkozáson kell részt vennie legalább napi négy órában. Ezzel szemben az oktatási államtitkárság – a jelenlegi öt helyett – hároméves kortól írná elő az óvodáztatást, de lehetőséget biztosít arra, hogy az óvodavezető a szülő kérelmére és a védőnő egyetértésével – indokolt esetben – felmentést adjon a kötelező óvodai nevelés alól. Az óvodáskor alsó határának megemelésével ez utóbbi lehetőséget elhagynák a Fidesz képviselői, vagyis négyéves kortól kötelező lenne az óvoda.

Azt is kimondanák, hogy abban az évben, amikor a gyermek betölti a hétéves kort, akkor kezdhet újabb évet az óvodában, ha augusztus 31. után született, és a nevelési tanácsadó vagy a szakértői bizottság javasolja, hogy még egy évig maradjon ott. Szerintük ez csekély számú gyermeket érint.

Egy kapcsolódó módosító indítványban változtatnának a tankötelesség kezdetének megállapításán is: így a gyermek tankötelessé abban az évben válna, amelyben augusztus 31-ig betölti a hatéves kort, de legkésőbb az azt követő második évben.

A fideszes politikusok azt is deklarálnák, hogy az oktatási intézmények pedagógiai céljainak érdekében a tanárok feladata, hogy megismerjék a szülők véleményét és törekedjenek a megnyerésükre. Szintén a tanárok kötelességeként rögzítenék, hogy a szülőket a gyermekük nevelésével, oktatásával kapcsolatos kérdésekről rendszeresen tájékoztassák, illetve – ha szükségesnek tartják – figyelmeztessék.

Fideszes képviselők a múlt héten már több mint 170 módosító indítványt nyújtottak be a köznevelési törvényjavaslathoz. A nagyobbik kormánypárt javaslatai közül több jelentősen átalakítaná Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár terveit a pedagógus-életpályamodellel és az egész napos iskolával kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.