Elsöprő többséggel támogatták a megújítást

Jelentős többséggel támogatta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendkívüli közgyűlése a kutatóintézet-hálózat megújítását.

TK
2011. 12. 05. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatóintézet-hálózat megújítását célzó előterjesztés 74 százalékos támogatást szerzett, a többi dokumentumot pedig 85-86 százalékos többséggel szavazták meg. Pálinkás József történelmi jelentőségű döntésnek nevezte a közgyűlés határozatát, amely biztosítja az MTA intézményrendszerének hatékony működését. Egy kutatóközponton belül ugyanis sokkal jobbak az intézmények együttműködési feltételei. A korábbi 38 kutatóintézetből és 2 kutatóközpontból álló rendszer helyett öt kutatóintézetből, valamint 10 kutatóközpontból álló struktúra jön létre.

„Az előkésztés során az államigazgatási előkészítés már megtörtént, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter már aláírta azt a dokumentumot, amely lehetővé teszi az átalakulást. A végső döntést a közgyűlés hozta meg” – fogalmazott az MTA elnöke. Ismertetése szerint két héten belül nevezi ki az új kutatóközpontok főigazgatóit, akiknek a megbízása legfeljebb egy évre szól, ezalatt választják ki pályázati úton, nemzetközi szakértői zsűri részvételével az új főigazgatókat. Mint kiemelte, a megújuló Akadémia, valamint az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) jelentős, összesen 7,7 milliárd forrásnövekedéssel számolhat 2012-ben. „Ilyen növekményt egyetlen kormány sem biztosított a magyar tudomány számára” – hangsúlyozta Pálinkás József. Az OTKA támogatása 44 százalékkal, 2,5 milliárd forinttal emelkedik.

Az MTA támogatása 5,2 milliárd forinttal növekszik, ebből 1,4 milliárd forint jut a Lendület-programra, 600 millió a támogatott akadémiai kutatócsoportokra. „Nagy fejlesztéseket indíthatunk el, 200 kiváló kutatót veszünk fel. A világ nagy kutatóközpontjaiból hívjuk haza a kiválóságokat, akiknek versenyképes béreket biztosítunk: az egyetemi tanárok bérének másfél-kétszeresét kínáljuk” – magyarázta Pálinkás József. Tervezik egy másik projekt indítását is, amelynek keretében „Nobel-díjhoz közeli” tudósokat hívnak meg Magyarországra néhány hónapra. „Ez Magyarország nemzetközi láthatóságát, nemzetközi presztízsét növeli” – jegyezte meg az MTA elnöke.

Németh Tamás, az MTA főtitkára a megújítási program magas támogatottsága mögött az elmúlt hét hónap átlátható, átgondolt előkészítő munkáját látja. Ennek során minden érintett intézet kutatóinak lehetősége volt kifejteni a véleményét. „A 2500-2700 kutató mindegyike elmondhatta észrevételeit” – jegyezte meg Németh Tamás, hozzátéve, hogy e beszélgetések, fórumok során sok olyan szempont merült fel, amelyekre az MTA vezetősége nem gondolt, hiszen nem ismerhetik az összes terület szempontjait. Ennek eredményeként előfordult, hogy intézetek nem abba a kutatóközpontba kerültek, ahová eredetileg szánták őket.

Csépe Valéria, az MTA főtitkár-helyettese azt hangsúlyozta, hogy az előkészítés során konszenzusra törekedtek. A magas szavazati arány is jelzi, hogy a kutatók érezték, megértették, hogy a változások értük vannak. „Megteremtettük az új szervezeti-működési kereteket, amelyeket tartalommal a kutatóközpontoknak kell megtölteniük, most a finomhangolás következik” – fogalmazott Csépe Valéria, hozzátéve, reményei szerint a megújult rendszer segít itthon tartani, vagy visszahívni a tehetségeket.

Pálinkás József hétfő délelőtt elmondta, hogy „a közgyűlés döntése hosszú távra meghatározza a Magyar Tudományos Akadémia sorsát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.