„Ez lehet a kitörési terület”

Az energiaszektor révén törhetünk ki a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetből.

Kovács András
2011. 12. 02. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A deficit melletti harc során az európai kormányok nem fordítanak elég figyelmet az energetikai szektorra – hangsúlyozta Fatih Birol, a Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza. Rámutatott arra, hogy bizonyos folyamatok aggodalomra adnak okot, például hogy a szén-dioxid-kibocsátás ismét rekordot ér el. Az elmúlt két évben az energiahatékonyság terén nem történt áttörés – tette hozzá.

Birol arról is szólt, hogy az olajimportra költött összeg világszinten ismét rekordot döntött. A szakértő ismertetése szerint a szén továbbra is meghatározó szerepet tölt be. „Ha jó irányba is változnak a dolgok, akkor is két Celsius-fokkal emelkedni fog a Föld átlaghőmérséklete.”

Kulcsterület lehet

Kovács Pál energetikáért felelős államtitkár elmondta, hazánk 1997 óta működik együtt az IEA-val, ebben a munkában kiemelkedő szerepet tölt be a szervezet által végzett energiastratégia felülvizsgálata – tette hozzá. „Feltétlenül szükséges egy visszacsatolás a kormány számára, hogy az energiastratégia jó irányba halad-e.”

Kovács hangsúlyozta, hogy a kormány eddig elvégzett munkájával jó irányba halad, és vannak hatékony eszközök a felmelegedés ellen. Egyre nő az érdeklődés az energetikai kérdések iránt, és a kormány mindent elkövet, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben az energetika legyen az egyik kulcsterület, ami a kitörés lehetőségét jelenti – tette hozzá.

Magyar–szlovák gázvezeték projekt

A Vel’ke Zlievce (Felsőzellő)–Balassagyarmat–Gödöllő–Vecsés nagynyomású gázvezeték megépítéséről 2011 januárjában állapodott meg a két ország kormányfője – ismerteti az NFM közleménye. A magyar szakasz 94 kilométer hosszú, a kétirányú szállításra alkalmas gázvezeték tervezett éves kapacitása eléri az 5 milliárd köbmétert. A projektet az Európai Unió kiemelt fontosságúként kezeli, és a határkeresztező kapacitás beruházásához összesen 30 millió euró támogatást biztosít.

Az NFM közleménye szerint az MVM a közgyűlésen felhatalmazza a leányvállalatát, az OVIT Zrt.-t, illetve az abból kiválással létrejövő Magyar Gáz Tranzit Zrt.-t a projekt megvalósítására 2015. január elsejéig. A magyar–szlovák gázvezetékrendszer összekapcsolása az észak–déli energiafolyosó egyik fontos eleme, és ugyanakkor elérhetővé teszi a Nyugat-Európában elérhető gázforrásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.