Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint hazánk kiemelkedően integrálódott a világgazdaságba, de a helyzethez a gazdaságpolitika nem alkalmazkodott, aminek következménye a jelentős eladósodás. Hiányzik a befektetői bizalom, aminek az eredménye, hogy a legkockázatosabb országok közé tartozunk a térségben – tette hozzá.
Az MNB elnöke rámutatott arra, hogy a jövőben a külföldi forrásokra alapozott növekedés nem fenntartható, ehelyett a hazai megtakarításokra kell építeni. Éveken keresztül kevesebbet kell költeni, mint amennyi a jövedelmünk – tette hozzá. A megtakarítások mellett csökkenteni kell a reálkamatokat, gyorsítani a növekedést és erősíteni a forintot – hívta föl a figyelmet Simor. „Ha egy magyar befektető külföldön fektet be, az szintén a bizalom hiányára utal.”
Jót nem tudott mondani
Simor elmondta, hogy a 2012-es kormányzati hiánycél a tartalékok törlésével mindenképpen teljesíthető. 2013-ra újabb bevételnövelő intézkedések kellenek, hogy a hiány ne nőjön – hangsúlyozta a szakember. A beruházások védelme terén regionális összehasonlításban is a legrosszabbak vagyunk – mutatott rá az MNB elnöke. Simor élesen bírálta a végtörlesztést, amiről „jót nem tud mondani, rosszat annál többet”.
Az alacsony foglalkoztatottság okaiként a magas ingázási költségeket, a bérlakáspiac hiányát és a kevés bölcsődei helyet jelölte meg a jegybankelnök. Szerinte az adójóváírás kivezetése és a minimálbér-emelés csökkenti a munkanélküliek ösztönzését. Rámutatott arra, hogy a jelenlegi aktivitást bővítő intézkedések abban az esetben növelhetik a gazdaságot, ha nem állandósul a minimálbér emelése, és csökkenek a kockázati felárak.
Tartós lehet a lemaradásunk
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elvesztegetett éveknek nevezte az utóbbi időszakot. Tartós állami kiadáscsökkentés nem történt a rendszerváltás óta Magyarországon – hangsúlyozta a Mol-vezér. Hernádi példaként hozta föl Szlovákiát, ahol pár év alatt 15 százalékkal csökkentették az állami kiadásokat. Szólt arról is, hogy a magántőkét nem nemzetisége, hanem milyensége szerint kell megkülönböztetni. Ha nem tudjuk csökkenteni a bürokráciát, akkor marad a válságmenedzselés, és lemaradásunk tartós lesz – zárta előadását.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.