„Hitelesítették a trianoni döntést”

Hét évvel ezelőtt óriási csalódottságot okozott a kettős állampolgárságról kiírt népszavazás eredménytelensége a határon túl.

Kovács András
2011. 12. 05. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét évvel ezelőtt tartották a kettős állampolgárságról szóló népszavazást Magyarországon, amelyen a következő kérdést tették fel: Akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással – kérelmére – magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét a 2001. évi LXII. törvény 19. paragrafusa szerinti magyarigazolvánnyal vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja?

A választáson 37,49 százalék élt állampolgári jogával. A szavazók 51,47 százaléka szavazott igennel, míg 48,43 százaléka nemmel. A népszavazás eredménytelenül zárult, mert sem az igen, sem a nem szavazatok aránya nem érte el az érvényességhez szükséges 25 százalékot. A döntés természetesen elkeseredett reakciókat váltott ki a határon túli magyarság képviselőiből, akik egyszerre hibáztatták a kérdést elhamarkodva eldönteni akaró magyarországi ellenzéket és az állampolgárság megadásától elhatárolódó kormányzatot.

A nemzet megosztását választották

„Politikai értelemben sajnos azonban az a helyzet – amit már korábban is leírtam –, hogy akik az állampolgárság kérdésében nemmel szavaztak, azok valójában igennel szavaztak a nemzet szétdaraboltságára” – fogalmazott az eredmény kapcsán Duray Miklós, az MKP politikusa. Kéri László politológus akkor úgy értékelt, hogy a Fidesz biztos nyert ügynek gondolta a kettős állampolgárságról szóló népszavazást, de az MSZP-t is meglepte az eredmény, „mert az MSZP megosztott volt, ott egyáltalán nem volt arról szó, hogy olyan nagyon határozottan kiállt volna akár a pártvezetés, akár a tagságuk, akár a szimpatizánsaik a nem mellett”. Kéri kitért arra, hogy a népszavazás végeredménye „tulajdonképpen Gyurcsány Ferenc nagy győzelme”.

„A népszavazásnak nyertese nincs” – jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve: felelőse nem a két, nem túl jelentős befolyású szervezet. „Felelőse önök, a magyar jobboldal egyébként jobb sorsra érdemes pártja, akik veszni hagyják a konzervativizmus oly tisztességes magyar hagyományát, és radikális, populista politikát képviselve eladják a politikai középút, a politikai tisztesség maradékát is pár százalék támogatásért”. December 5. lehetett volna a nemzeti összefogás ünnepe, ugyanakkor Gyurcsány Ferenc és Hiller István a nemzet megosztását választotta – hangsúlyozta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője, hozzátéve, hogy a kormány becsapta a választókat, amikor 800 ezer határon túli magyar betelepülésével riogatott.

Gyurcsány, Molnár, Szanyi nemmel voksolt

A kettős állampolgárság ügye nem került le a napirendről, és a Fidesz–KDNP egyik választási ígérete volt, hogy hatalomra kerülésüket követően törvényt hoznak annak szabályozásáról. A tavalyi választási győzelem után az Országgyűlés május 26-án fogadta el a magyar állampolgárságról szóló törvényt módosító javaslatot, amely biztosítja a határon túli magyarok számára, hogy egyszerűbben és kedvezményesen szerezhessék meg a magyar állampolgárságot. Nemmel voksolt az előterjesztésre a szocialista Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és Szanyi Tibor. Tartózkodott három MSZP-s – Baracskai József, Oláh Lajos, Vitányi Iván – és két LMP-s – Dorosz Dávid és Szabó Tímea – képviselő.

„Milyen veszélyt jelenthet a Szlovák Köztársaságra?”

A törvény elfogadása után hazánk egyelőre Szlovákiával és Ukrajnával nem tudott megállapodni, azonban a helyzet igazából csak északi szomszédunkkal mérgesedett el. A pozsonyi parlament egy olyan választörvényt fogadott el, miszerint ha ezentúl egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot.

Ennek alapján Szlovákiában először november 18-án Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozótól vonta meg szlovák állampolgárságát a pozsonyi belügyminisztérium. Ezt követően az 1912-ben született rimaszombati Tamás Aladárnét szólították fel, hogy adja le szlovák papírjait, mivel állampolgársági esküt tett. Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár ennek kapcsán feltette a kérdést: mi indokolja ezt a döbbenetes és visszataszító lépést? „Vajon milyen veszélyt jelenthet a Szlovák Köztársaságra a magyar állampolgárságot szerzett százesztendős asszony?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.