Újabb fájó pont az ellenzék számára

Az ajánlószelvények gyűjtésében is kiütéses győzelmet aratott Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője a második kerületi időközi választáson.

Kovács András
2011. 12. 27. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második kerületi időközi országgyűlési választást egy érdekes aspektusból dolgozta föl a Forum Politicum Intézet, amely az ajánlószelvények számának változásaira helyezte a hangsúlyt, ugyanis rajtuk keresztül jól lemérhető az egyes pártok terve, célja.

Szerintük a 2010-es országgyűlési választás nem a szavazófülkékben dőlt el, hanem a kopogtatók gyűjtése alkalmával. Amelyik pártnak nem volt elég jelöltje, nem tudott reális eséllyel indulni.

Azt is lehetett tudni, hogy a kormányzó MSZP elveszíti a voksolást, s az ellenzéki Fidesz tarol. A kérdés csupán a győzelem mértéke (kétharmad) és a második helyezett kiléte volt – állapítja meg az elemzés. Mivel ez még a cédulák gyűjtése idején sem dőlt el a Jobbik számára, komoly esély kínálkozott a második hely megszerzésére, így céljuk az volt, hogy előbb legyen 176 hivatalos jelöltjük, mint a szocialistáknak. Ezt végül a Jobbik nyerte, de Budapesten olyan erős maradt a MSZP, hogy leelőzte a Jobbikot, sőt, a cédulák számában a Fidesszel is állták a versenyt – állapítja meg a Forum Politicum.

A legtöbb érvénytelent az LMP adta le

A II. kerületben akkor az MSZP-s Donáth László gyorsan leadta ajánlószelvényeit (998 darab), ezzel előzve a Jobbikot, a verseny itt gyorsan eldőlt. A fideszes Balsai István néhány nappal később 1500 darabot adott le, így az MSZP pár hétre rá kénytelen volt újból cédulákat leadni (500), ezzel elérve a fideszes cédulaszámot. A Jobbik ezen a téren nem tudott velük lépést tartani, de lépésről lépésre adta le céduláit.

Az intézet szerint az LMP egyben, az MDF később, két lépésben érte el a Jobbik szintjét. Végül az MSZP és Fidesz 1500, a többi párt 1060-1070 cédula között állt meg. Érdemes észrevenni, hogy a legtöbb érvénytelent az LMP adta le, a leadott cédulák csupán 83 százaléka volt érvényes, miközben a Fidesznél majdnem 96 százalékos ez az arány.

Láng volt a leggyorsabb

A Forum Politicum rámutatott arra is, hogy a 2011-es időközi alkalmával Láng Zsolt, a Fidesz jelöltje volt a leggyorsabb (1100 darab), s két nappal később újból leadott cédulákat (1196 darab). A leggyorsabb és a legtöbb cédulával rendelkező is lett, így nem volt igazi verseny. Az ellenzéki jelöltek nem is igyekeztek ezt az eredményt felülmúlni: nem volt esélyük. Ráadásul miközben országosan csökkent is a Fidesz népszerűsége, az ellenzéké nem nőtt hasonló mértékben, mégis azt sulykolta az LMP és az MSZP, hogy nyerhet.

Csak a Jesz (volt MDF) adott le több alkalommal cédulát, de ők azért, mert nem érték el a 750 érvényes számot, csupán sokadik utólagos leadással. Ezzel párhuzamosan a Jesznek volt a legrosszabb az érvényességi mutatója, hiszen csupán 87 százalék lett érvényes, miközben a Jobbiknál ez majdnem 94 százalék volt – olvasható az elemzésben.

Mindent vitt a Fidesz

Az ajánlószelvények gyűjtése kapcsán az intézet megállapítja, hogy 2010-ben még verseny folyt a gyors leadásért az MSZP és a Jobbik között, s a leadott számok tekintetében is fej fej mellett végzett a „két nagy” párt. „Az időközin azonban a Fidesz mindent vitt fellegvárában, s ez úgy igazán fájó pont az ellenzék számára, hogy a kormány népszerűsége – a kormányzati munka jellegéből adódóan is – folyamatosan csökken, sajátjuké pedig minden állításuk ellenére sem nő hasonló mértékben.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.