A mélybe taszítaná a büdzsét az ellenzék?

A Széll Kálmán-terv felmondását, valamint újabb tízmilliárdos kiadásokat jelentenének az ellenzéki ígéretek.

Kovács András
2012. 01. 09. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napok ellenzéki nyilatkozatából kezd előttünk kirajzolódni, hogy esetleges hatalomra kerülésük esetén milyen gazdasági program alapján kezdenének a kormányzáshoz a pártok. Jól látszik, hogy a korábbi szociálliberális kormányzás hagyományait folytatva növelnék az állami újraelosztás mértékét. A 2002−2006 közötti időszakban Magyarországon két százalékponttal nőttek a szociális juttatások, míg a régió többi országában ehhez hasonló mértékű csökkenés volt.

„A stabilitási törvény megköti a következő parlamenti többség kezét, hiszen hiába akarnak a választók progresszív adórendszert, vagy a családtámogatási rendszeren változtatni, a családi adókedvezmény helyett a családi pótlék emelésével támogatni a családokat, a kormánytöbbség nem lesz abban a helyzetben, hogy kormányozni tudjon” – nyilatkozta a hírTV Versus című műsorában Karácsony Gergely, az LMP országgyűlési képviselője.

Az emelés már korábban is szerepelt

A családi pótlék emelése egyébként nem új keletű dolog az LMP háza táján, mivel a 2012-es évre benyújtott alternatív költségvetési programjukban is szerepel ez a tétel. Idén 50 milliárdos emelést hajtottak volna végre, aminek a forrását „a gyerekszám arányában növekvő családi adókedvezmény arányosításában” találták volna meg. Az utóbbi intézkedés révén 50 milliárdos bevételt reméltek volna.

A családi pótlék előnyei között szokták említeni, hogy eléri az érintetteket, valamint a gyerekszám szerinti differenciálás az egyik legnagyobb szegénységi kockázatot csökkenti a gyerekes háztartások körében. Hátránya, hogy alacsony színvonalú, az egyszülős háztartások esetében nem jelentős a differenciálás.

Több százmilliárdos egyensúlyvesztés?

„Olyan országban akarunk élni, ahol tiszteletben tartják a szerzett jogokat, nem lehet területi alapon minimálbért bevezetni” – erről már Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom alapítója beszélt a január 2-i, Operaház előtti tüntetésen. Kónya előbbi esetben vélhetően a fegyveres testületek speciális szabályainak az eltörlésére, a rokkantnyugdíjazás szigorítására és felülvizsgálatára, valamint a korkedvezményes nyugdíjazás felülvizsgálatára gondolt.

A tavaly bejelentett Széll Kálmán-terv alapján ezen lépések visszavonása 2012-ben 89,5 milliárd, míg 2013-ban 122,5 milliárd forinttal csökkentenék a költségvetés bevételét. Mindehhez hozzátéve az LMP által támogatott családipótlék-növelést, idén 139,5, míg jövőre 172,5 milliárdos kiadásnövelést látunk a büdzsében, amihez csak a családi adókedvezmény rendszerének szigorítása párosul mint bevételnövelő intézkedés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.