Lángolt az EU-zászló a Jobbik-tüntetésen + Képek

Rendbontás nélkül véget ért a Jobbik „Tagok legyünk vagy szabadok?” névre keresztelt EU-ellenes tüntetése szombat délután Budapesten.

Tompos Ádám
2012. 01. 14. 14:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A meghirdetetthez képest tíz perccel később kezdődött a Jobbik az Európai Bizottság magyarországi képviselete elé szervezett demonstrációja, mivel a vidéki szervezeteknek késett a buszuk, illetve a Tolna megyei résztvevőket egyenként igazoltatták a rendőrök. A Lövőház utcában megjelentek közül sokaknál árpádsávos, jobbikos zászlók vagy EU-ellenes transzparensek voltak, valamint többek a szervezet különböző időszakaiból származó gárdaegyenruhát viseltek.

Az Európai Unió zászlajának elégetése miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság két emberrel szemben tesz feljelentést garázdaság bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt az ügyben hatáskörrel rendelkező Központi Nyomozó Főügyészségen.

Nem az álliberális demokráciát vagy a sztálinista alkotmányt féltik azok, akik ma eljöttek a tüntetésre, hanem a magyar szabadságot – mondta felszólalásában Szegedi Csanád. A radikális párt európai parlamenti képviselője hozzátette: 1919 óta tudjuk, ha a nemzeti oldal kiengedi a kezéből az utcát, abból terror lesz. Mint a politikus fogalmazott, nyolc éve léptünk be a világ legnagyobb kész átverés show-jába, ám mára eljött az idő, hogy a magyar társadalom népszavazáson minősítse le az uniót.

José Manuel Barroso bizottsági elnökről szólva Szegedi Csanád elmondta: kommunista múltja ellenére nem veri az asztalt, amiért Magyarországon az árak nyugati szinten vannak, a bérek viszont a harmadik világot idézik. Amíg Szlovákiában életben van a nyelvtörvény és állampolgárságokat vesznek el, amíg a székelyek nem élhetnek autonómiában, mint a dél-tiroliak, addig „az EU-ban a jó édes anyjuknak magyarázzanak demokráciáról, de ne nekünk” – tette hozzá.

Vona Gábor felszólalásában idézte Stanislaw Pieta lengyel politikus szejmbeli beszédét, miszerint „el a vörös kezekkel Magyarországtól!” A Jobbik vezetője felidézte a 2003-as évet, amikor csupa értetlen arc fogadta, amikor a Jobbik köreivel arról tartottak előadást, hogy miért nem lesz nekünk jó, ha belépünk az unióba. Barroso ultimátumát pedig úgy értékelte: „Barroso belerúgott a földön fekvő Magyarország fejébe”. Az általa írt levél kapcsán elmondta: két dolgot kért ebben tőlünk: mondjunk le a függetlenségünkről, és a kormány szorítsa meg a magyarokat.

Később azt is elmondta, nem az Orbán-kormány mellett tüntetnek, hanem a hazánkért, de azt is meg akarják mutatni, hogy az utca nem Lendvai Ildikóé és Gyurcsány Ferencé. Vona megüzente a szocialistáknak, hogy a legközelebbi tüntetésükön ott lesznek ők is. Szegedi Csanádhoz hasonlóan ő is elmondta, hogy ki kell lépnünk az unióból, de előtte népszavazást kell erről tartanunk. Elmondta továbbá azt is, hogy nem félti a magyar népet, mert mi Attila, Árpád és Szent László vére vagyunk. „Mit szólna Attila vajon, ha Barroso levelet írna neki? Megenné reggelire” – fogalmazott a Jobbik elnöke. Közölte azt is, üzeni az EB elnökének, hogy egyrészt fogja ő még visszasírni Orbán Viktort, másrészt „ha beteszi a lábát Magyarországra, akkor a nagy orrát megtekerjük és karikás ostorral kergetjük ki innen”.

A színpadon Vona Gábor beszéde után elégettek egy uniós zászlót. Ezt követően véget ért a rendezvény, Novák Előd pedig rendőri vegzálás nélküli békés hazautat kívánt a megjelenteknek, az időközben többezresre duzzadt tömeg elhagyta a helyszínt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.