A hely, ahol az ember nem maradhat inkognitóban: az SZDSZ országos tanácsának ülése. A valaha szebb napokat látott párt elöljárói grémiumát szombat reggel 10-re trombitálták össze, de – mint azt a pártvezető Szabadai Viktor az MNO-nak elmondta – a vidékiek jó része a lezúdult hó miatt el sem indult, tíz kabát sem volt az előtéri akasztókon negyed 11-kor.
Amikor olyan belső dolgokról lesz szó
– Többen is készültek, izgalmas vitára számítok – kezdte már a plénum előtt az ügyvezető elnök, majd az idő közben 16 fősre duzzadt hallgatóság előtt elmondta, az ot-ülésnek csak az első napirendi pontja (Politikai beszámoló) sajtónyilvános, „amikor olyan belső dolgokról lesz szó”, akkor a média valamennyi munkatársának el kell hagynia a Belvárosi Liberális Klub nagytermét. (Ez a „valamennyi munkatárs” az MNO tudósítóját jelentette.)
A politikai beszámolók sorát Tarján András szavai nyitották, ő tagja az SZDSZ öttagú országos ügyvivői testületének (oüt), amely a politikai alakulat legfőbb vezetőcsapata.
– Ami most a legjobban izgatta a tagságot, hogy mozgolódás van ellenzéki téren. Az egyik szervezője a demokratikus ellenzéki koalíció, a kerekasztal, amit a Szolidaritás mozgat, Árok és Kónya úr – mondta Tarján, majd így folytatta: – A január óta zajló tüntetések azt mutatják, hogy a jelenlegi kétharmados kormánynak az általa folytatott antidemokratikus politika miatt el kell tűnnie. Az egykori ellenzék a „Gyurcsány takarodj!”-gyal ért el kétharmadot, programot nem adott, jelszavak voltak, de a jólétből és az egymillió új munkahelyből nem lett semmi – mondta a jelenlegi kormány tíz évre szóló vállalásáról. Hozzátette még, hogy egy szűk réteg gazdagabb lett, miközben „leépítették a demokratikus intézményrendszert, amelyek biztosították a demokrácia működését”. Összefoglalóan úgy látja, széles néptömegek számára nem hozta el azt a rendszerváltozás, amit ígért. Azért viszont, hogy ennyire leépültek a „liberális alapértékek” és szitokszóvá vált a liberális szó, az elmúlt nyolc évet is felelőssé tette.
Tarján végül felhívta a figyelmet arra, hogy január másodika, az operaházi tüntetés óta egyértelmű: az ígért két pofon helyett erősödik a szélsőjobb, amit legutóbb az Új Színház előtti megmozdulásnál is megtapasztaltak. „Ha nincs olyan demokratikus erő, amely megállítsa ezt a kormányt, akkor előretör a szenny” – hangoztatta az SZDSZ-es vezető. Mindazonáltal lát 1300-1400 párttagot, aki nem fél szabadelvűnek lenni és ragaszkodik az SZDSZ-hez, velük kell szerinte újraépíteni a pártot, valamint részt venni az ellenzéki szerveződésekben, nem feladni az elveket úgy, ahogyan az a 2010-es bukásig vitte az SZDSZ-t.
A kutya nem rettegett
Végszavára megérkezett Szabadai Viktor Blanka nevű kutyája is, aki láthatóan szintén nem félt. Gyorsan át is adta a terepet Szigethy Istvánnak, aki az oüt ügyvezető elnökeként emelkedett szólásra. Szerinte nagyon fontos döntések előtt áll az ország, és ilyenkor, amikor az ország egészét fenyegeti veszély, nem az a kérdés, hogyan tudnának a másikba jól belerúgni. – Németországban a pártok kölcsönösen koalícióképesek egymással – a konzervatívok, a szociáldemokraták, a liberálisok és most már a zöldek. A választópolgárok nagy része utálja, ami most történik. A kormányt egykori szavazóinak több mint a fele nem támogatja, de ebből valahogy az ellenzék mégsem tud profitálni. A lakosság vár valamire, olyasmire, amiben a liberálisoknak felfokozott felelősségük van – fűzte gondolatait egymásba Szigethy István, kijelentve még: a magyar klasszikus történelmi gondolkodáson a hatalommegosztás az Aranybulla óta végigvonul, ezért a hatalom működése érdekében fenn kell tartani az ellensúlyok rendszerét. – A Himnuszt, a Szózatot és A kőszívű ember fiait is liberális képviselők írták, meg kell találnunk a lakosságnak azt a nagyon értékes 20 százalékát, nem támadva rá másokra – fejezte be mondandóját.
A határozatképesség küszöbére – csaknem húsz főre – sokasodó országos tanács utolsó előadóként Mécs Imrét hallgatta meg, aki szerint minden fogalmat eltorzítottak a hatalmi érdekek.
Mécs a bölcs XXIII. János pápát idézte
– Nem lehet megérteni az orbáni vircsaftot, ha az ember normális tankönyvek alapján indul el. Ha a hatalmi aspektusokat nézzük, kristálytisztán látszik a jelenlegi hatalom működése – hangoztatta az MSZP-ben politikai kitérőt tett, egykori ’56-os elítélt Mécs. Felelőssé tette az állampolgárság ígéretéért is Orbánt, mert szerinte annak az volt a következménye a Felvidéken, hogy az egyik magyar pártot kilőtték. Nem állt le Orbán Viktor szidalmazásával: – Ő közülünk az, aki egész fiatal korától koncentrált a hatalom megszerzésére és megtartására. Ő nem államférfi, hanem technikusa a hatalomnak. Valószínű, van nagyon sok jólelkű személy a konzervatív táborban, de az igaz konzervativizmus nem hatalomcentrikus, hanem a demokráciát alapozza meg a liberalizmussal együtt, mint a reformkorban – szögezte le Mécs Imre, majd „pártönkritikus” hangra váltott: – '77-ben indultunk zsebünkben azzal a varázskővel, amivel később rosszul sáfárkodtak vezetőink. Fel kell tárnunk a magunk hibáit, hogy hol tévesztettünk utat – mondta, példaként említve kibeszéletlen témák sorát, Magyar Bálint Tölgyessy Péter elleni puccsát, a Tocsik-ügyet, a köztársaságielnök-jelölés körüli hercehurcát, ezeknek, mint leírta, most isszák a levét. – ’98-ban jöttek a Viktorék. Mi lett belőle? Egy Nemzeti Színház – jelentette ki lesajnáló hangon a volt honatya, aki szerint az új alaptörvény a sarkalatos törvényekkel együtt egy 1945 előtti, stabil kormányzást hoz vissza sajnálatos módon, sokáig a hatalomban ültetve politikusokat „zsíros domíniumaikban”.
Befejezésül XXIII. János pápát idézte, aki szerinte hallatlanul bölcs ember volt. – Ő azt mondta, nem elég a bűnöket megvallani, a mulasztásokat is meg kell bánni; hogy nem mentettük meg a holokauszt alatt a szomszédainkat, hogy nem léptünk, amikor lépni kellett volna. Sokkal nagyobb károkat tud ez okozni, mint egy kis félrelépés vagy bűnöcske.
Szabadai Viktor elnök azután, hogy közölte, Szekszárdról és Debrecenről sem indultak el az ot-ülésre a meghívottak, még elmondta azt is, hogy „a szabadság hiányából fakadóan nemcsak lehetőségeink fogynak el, hanem az ország kerül egyre nehezebb helyzetbe”, valamint, hogy nagyon sajnálja Mohácsi Viktória egykori SZDSZ-es EP-képviselő Kanadába történő kivándorlását. Az ot-ülést ezután a sajtó számára bezárta, és megkezdődhetett az izgalmasnak ígért vita.
Orbán Viktor: Fontos hét áll előttünk