Mint ismert, a berlini kormány döntött a GSG 9 nevezetű kommandós alakulat fejlesztéséről. A speciális egység egyébként a Terrorelhárítási Központ (TEK) embereivel is együttműködik. A cél az volt, hogy 48 órán belül eljussanak a világ bármely pontjára. Ezzel kapcsolatban Hajdú János elmondta, Európa nagyobb országaiban már bevett szokás, hogy az ilyen vagy ehhez hasonló események alkalmával az érintettek együttműködnek egymással, hozzátéve: a TEK ezekben az akciókban bármikor, bármilyen körülmények között releváns szerepet képes vállalni. A főigazgató szerint a 48 órás limit hosszú időnek számít, a TEK képes ennél sokkal rövidebb idő alatt is – akár 16 órán belül – a küldetés helyszínére érni.
Magyarországnyi tartományokról kell beszélni
Németországban nem annyira egyszerű és centralizált a terrorelhárítás, mint Magyarországon. Földrajzi adottságaiknak köszönhetően ott Magyarországnyi tartományokról kell beszélni. Ezekben a régiókban a GSG 9, a speciális határvadász alakulat nem titkosszolgálati eszközökkel folytat terrorelhárítást, információgyűjtést, hanem felszámolómunkát végez – mondta el Hajdú azzal kapcsolatban, hogy lát-e különbséget a két alakulat munkája között. „Nincs különbség akkor, amikor terroristák túszokat ejtenek, mert ilyenkor az a legfontosabb szempont, hogy az adott ország egysége a lehető leghamarabb felkészüljön az erőszakos kiszabadításra” – fűzte hozzá.
Merénylet a magyarok ellen
A rendőrség várta az alakulatot, és minden segítséget megadtak a helyi hatóságok. Az induláskor a budapesti etióp konzul egyebek mellett azzal segítette a munkát, hogy az Afrikába utazó munkatársak azonnal megkapták a vízumot. A helyi hatóságok közreműködésével a túlélő magyarok kihallgatása anyanyelvükön történt meg. Fontosnak nevezte ezt a pontot a szakember, hiszen elmondása szerint a tőlük kapott összes információt azonnal tovább tudták adni az etiópoknak és a németeknek.
„Senki nem tett rosszul semmit”
„A túlélőkkelegyütt is értékeltük az eseményeket, és azt állapítottuk meg, hogy a turistacsoport tagjai nem hibáztak, senki nem tett rosszul semmit” – mondta el a halálos áldozatokat is követelő etiópiai terrortámadástanulságairól Hajdú. – Ha egy óra múlva ugyanilyen ügyben kapnék utasítást a belügyminiszter úrtól, ugyanígy járnánk el – tette hozzá. A főigazgató a Magyar Nemzetnek beszámolt arról is, hogy az Etiópiában a maximumot nyújtotta az alakulat. „Gyorsabbak, hatékonyabbak ilyen helyzetben nem tudunk lenni” – szögezte le.
Sokan súlyos hibaként említették, hogy a TEK munkatársai lefoglalták a Brad Pitt-film forgatásához szükséges és Angliából Magyarországra szállított géppisztolyokat. Ráadásul ezek az ottani szabályok szerint voltak hatástalanítva. Az ügyet vizsgáló Nemzeti Nyomozó Iroda a közelmúltban bűncselekmény hiányában zárta le az eljárást. Hajdú a témával kapcsolatban megjegyezte: ma sem tenne másként, ugyanúgy lépne fel. Kiemelte: a bulvármédia akkor elferdítette a történetet, de mára beigazolódni látszik ,hogy ez mégis egy helyénvaló művelet volt. Véleménye szerint szükség van átgondolni a színházi fegyverek szabályozását, de bármennyire is szabályozott az ilyen kellékek behozatala, az soha nem engedhető meg, hogy az egy csavarral hatástalanított lőfegyvereket bárki Magyarországra hozza.
A teljes interjút a Magyar Nemzet szombati számában olvashatják.