Mint Hajdu János elmondta, egymásnak ellentmondó információk érkeznek az afrikai országból, így azt sem lehet tudni, hogy vannak-e további magyarok a térségben. A magyar szakemberek a német társszervekkel közösen nyomoznak majd Etiópiában – tette hozzá.
Hajdu János a különítmény létszámáról, illetve a kinti tartózkodás tervezett hosszáról nem beszélt, ám reményét fejezte ki, hogy pár nap alatt befejeződhet a nyomozás.
Az eddigi információk szerint hét magyar tartózkodott Etiópiában. A kutatók kedden egy vulkánt és egy másik, geológiai szempontból érdekes területet akartak átvizsgálni. Ez utóbbi területre csak fegyveres kísérettel indulhattak volna el.
Hajdu János hozzátette: két magyar nem tartott a csoporttal, hanem hazatért Budapestre. A TEK megkezdte a kihallgatásukat. Elmondásuk szerint a csoport indulásakor még nem volt velük fegyveres kísérő.
A főigazgató elmondta: az eddigi információk szerint tehát fegyveres kísérő nélkül utaztak a kutatók, amikor – feltehetően túszejtési szándékkal – rájuk támadtak. A fegyveresek tüzet nyitottak a járműre. A lövöldözésben öten haltak meg, köztük két magyar, egy pedig megsebesült.
Hajdu János tájékoztatása szerint a három magyar túlélőt német segítséggel juttatták el szerda délután az etióp fővárosban lévő német követségre. A holttestek, illetve a túlélők hazaszállításáról a Külügyminisztérium gondoskodik. A főigazgató közölte, a sérült magyart kórházba szállították, így ő csak később térhet vissza Magyarországra.
Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese elmondta, különböző iszlamista szervezetek tartják ellenőrzésük alatt Etiópia Eritreával határos vidékét, ezért turistáknak nem is javasolják, hogy odautazzanak. Mint hozzátette, a támadással szomáliai és etióp félkatonai szervezeteket gyanúsítanak.
Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője korábban, az Interpol etiópiai irodájának hivatalos bejelentését ismertetve azt közölte, hogy két magyart, két németet és egy osztrákot öltek meg a fegyveresek az etiópiai merényletben; egy magyar könnyebben megsérült, két németet és két etiópot elraboltak, két olasz elmenekült. A csoportból kilencen nem sérültek meg, őket, köztük egy magyar állampolgárt, elszállították a térségből.
A Külügyminisztérium tájékoztatása alapján a Miniszterelnökség szerda délután azt közölte az MTI-vel, hogy elsőre sikertelen volt az etiópiai merénylet halálos áldozatainak azonosítása.
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője közleményében azt írta: a holttestek állapota és a környezeti körülmények miatt elsőre egyetlen uniós konzulnak sem sikerült megállapítania az Addisz-Abebába szállított áldozatok személyazonosságát.
A Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén tartózkodó Szijjártó Péter magyar újságíróknak azt mondta: az egyik magyar halálát két lövés okozta, másikukét pedig az orvosi ellátás teljes hiánya.
A Szegedi Tudományegyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékének vezetője, Mezősi Gábor az MTI-vel azt közölte, hogy a szegedi egyetem munkatársai az etiópiai merénylet magyar áldozatai.
A turistákat ért etiópiai terrortámadásban elhunyt szegedi áldozatok emlékére szerdán kitűzték a gyászlobogót a csongrádi megyeszékhely városházára – tájékoztatott Vécsey Ágnes, az önkormányzat sajtófőnöke. „Szeged polgárai mély megrendüléssel értesültek arról a tragédiáról, amely két fiatal tudóst ért Etiópiában. Értelmetlen és megrázó haláluk a gyűlölködés és háborúskodás tragikus következménye, amely most két nagyreményű fiatal kutató életét és pályáját törte derékba” – írta Vécsey Ágnes, aki tudatta: Botka László polgármester elrendelte, hogy gyászlobogót tűzzenek ki a városházára. Az önkormányzat közleménye szerint Szeged osztozik az áldozatok családjának mély fájdalmában, és az elhunytak emlékét kegyelettel megőrzi. (MTI)