– Mivel a Velencei Bizottság küldöttsége nem régen Magyarországon járt, és nem tudtam velük találkozni, ezért tartottam szükségesnek ennek a levélnek a megírását – mondta el lapunknak Karácsony Gergely. Másrészt a választójogi törvény megalkotása során a Fidesz sokszor hivatkozott ennek a testületnek a 2002-es kódexére, de azokat az elveket nem tartották be – tette hozzá az LMP frakcióvezető-helyettese. – A levélben nem a választási rendszerrel kapcsolatos ideológiai problémáimat írtam le, hanem azokat a tényeket, amelyekkel a rendszer visszás pontjaira mutattam rá – fejtette ki a politikus. Az LMP képviselője szerint nyilvánvaló, hogy a választókerületek megrajzolása manipulatív módon történt.
Nagy biztonsággal lehet becsülni
– Számításaim a Haza és Haladás Alapítvány által készített adatbázison alapulnak, és csupán a 2010-es névjegyzékben szereplők számát vettem alapul – mondta Karácsony. Úgy látja, hogy valóban nem az az elsődleges kérdés, hogy korábbi szavazási eredmények alapján milyen következtetéseket lehet levonni, hanem az, hogy a rendszer a jövőben hogyan befolyásolja a pártok versenyét. Azon fölvetésünket Karácsony nem nevezte problémásnak, hogy Szigetváriék számításaik során becsléssel éltek a főváros és megyei jogú városok esetében, mivel az új választókerületek korábbi szavazóköröket vágnak át, mivel a 12 ezer szavazókörből kevesebb mint 400 esetében merült ez föl. „Ha valaki megnézni az egymás mellett lévő szavazóköröket, akkor nagy eltéréseket nem tapasztal, így nagy biztonsággal lehet becslést végezni.”
Minden erővel a regisztráció ellen
Az LMP képviselője szólt arról is, hogy amikor az ötpárti bizottságban megkezdődött a választási törvény tárgyalása, akkor többször megkérdezte Lázár Jánostól, hogy lesz-e előzetes regisztráció. Akkor a Fidesz-frakcióvezetője azt felelte, hogy ezt a kérdést a választási eljárási törvény szabályozza majd – tette hozzá. – Folyosói pletykák szerint az előzetes regisztráció bevezetésre kerül, várhatóan eléggé szűk határidőkkel – vélekedett Karácsony. Ismertetése szerint a Velencei Bizottság abban az esetben támogatja az előzetes regisztrációt, ha nincsenek megfelelő névjegyzékek az adott országban, de akkor is hosszú időt kell erre biztosítani. Az LMP országgyűlési képviselője úgy látja, hogy a regisztráció az alacsony státuszúakat és a fiatalokat tartaná távol a voksolástól, amit pártja egyébként is elutasít.
Két esetben 15 százaléknál nagyobb
Karácsony a Velencei Bizottságnak írott levelében a választókerületek beosztását és azt az eddig még törvényjavaslatban sem szereplő kormánypárti javaslatot is bírálta, mely szerint előzetes regisztrációhoz kötnék az országgyűlési választáson való részvételt. Idézte a bizottság 2002-es választási kódexét, miszerint a választókerületbe sorolt állampolgárok száma legfeljebb tízszázalékos mértékben térhet el az egy képviselői helyre jutó választópolgárok számától, és semmiképpen nem lehet nagyobb 15 százaléknál, kivéve, ha azt valamilyen rendkívüli körülmény indokolttá teszi.
A képviselő szerint a tavaly elfogadott új választási törvény szembemegy ezzel a kódexszel, mivel a 2010-es választási névjegyzék adatai alapján számolva a választókerületek átlagos szóródása is megközelíti a 10 százalékot (8,17 százalék), a választókerületek egyötöde 10 százaléknál nagyobb mértékben, két esetben 15 százaléknál is nagyobb mértékben tér el az átlagértéktől.
Az ökopárti képviselő levelében annak a véleményének is hangot ad, hogy „hazafias kötelességemnek érzem, hogy felhívjam a bizottság figyelmét arra, hogy az új választási törvény tartalmában és szellemében is teljesen ellentétes a bizottság ajánlásával és a magyar választóknak azzal a jogos igényével, hogy tiszta versenyben és szabadon válasszák meg a képviselőiket”.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.