„Feri, azt mondták, menj a p ába”: az előválasztás lehet a gyógyír

Egyre népszerűbb az ellenzéki oldalon a Tóth Zoltán választási szakértő által felvetett előválasztás ötlete.

Kovács András
2012. 03. 25. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az lenne a helyes út, ha önálló erők – jó lenne, ha lenne köztük liberális is – megméretnék magukat valamilyen formában, akár még a választások előtt is” – nyilatkozta Horn Gábor, az SZDSZ egykori befolyásos politikusa a Hvg.hu-nak. A Republikon Intézet kuratóriumi elnökének az ötlete egyáltalán nem számít újszerűnek, mivel hasonló szisztémára tett javaslatot Tóth Zoltán, a választási bizottság korábbi elnöke is.

Mint arról az MNO korábban beszámolt, Tóth, aki 1989-ben a nemzeti kerekasztal-tárgyalásokon a kormány képviseletében mint választási szakértő vett részt, az ellenzéki összefogás érdekében előválasztásokat vezetne be, amelyen a polgárok eldönthetnék, hogy az adott választókerületben melyik szervezet jelöltje szálljon szembe a Fidesszel.

Saját fegyverüket fordítaná ellenük

Tóth a Magyar Újságírók Országos Szövetsége közreműködésével megjelentett Márczius Tizenötödike című kiadványban még részletesebben kifejtette az előválasztás szabályait. A 106 egyéni körzetben az általa demokratikusnak tartott pártok 2-2 jelöltet indíthatnának, míg 92 egyéni jelölttel országos listát lehetne állítani – fejtette ki. A választók a szavazás során megjelölhetnék az általuk támogatott jelöltek kívánt sorrendjét is.

Természetesen az lesz a jelölt az adott egyéni körzetben, aki a legtöbb egyes számú szavazatot kapta, míg a közös országos lista a preferenciaszavazatok alapján áll össze – összegezte az OVB volt elnöke. Írásában arra is kitért, hogy a mostani kormánypártok ellen a saját választási törvényüket kell fordítani.

Az ellenzéki szervezetek közötti ellentétek áthidalására tett javaslatot korábban a Political Capital is azzal, hogy szerintük három, legfeljebb négy politikai erő feloszthatja egymás között a 106 egyéni választókerületet úgy, hogy minden egyes választókerületben csak egyikük gyűjti a szelvényeket. Arra kell csak figyelniük, hogy 27 jelöltje minden pártnak legyen, illetve hogy azok lefedjenek Budapest mellett legalább kilenc megyét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.