Gulyás: A diktatúra áldozatai nem lehetnek a demokrácia áldozatai is

Nem a neveket hozná nyilvánosságra, hanem sokkal inkább a motivációkat vizsgálná Gulyás Gergely.

PK
2012. 03. 25. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes országgyűlési képviselő az interjúban beszélt a házszabály módosításáról is, mellyel összefüggésben megjegyezte: az érdemi levezető elnöki fegyelmi jogkör megteremtésével szemben felhozott érvek sanda politikai szándékokon alapulnak, melyet rendkívüli tájékozatlanság egészít ki.

A fideszes képviselő a Nemzeti Emlékezet Bizottságának felállításával kapcsolatban kifejtette: a testület megalakítása nem egy most meghozott döntés eredménye. Az LMP mostani akciójától teljesen függetlenül már a tavaly év végén elfogadott – az alkotmány részét képező – átmeneti rendelkezésekben létrehozták a testületet – éppen azzal a céllal, hogy a kommunizmus kutatásával hivatásszerűen foglalkozó történészek segítsék a diktatúra működésének teljes körű feltárását. Reakcióról tehát nem a Fidesz, hanem az LMP esetében beszélhetünk. Ezzel összefüggésben megjegyezte: a múltfeltárásnak természetesen része az „ügynökügy” is, de az egyfajta „SZDSZ-es örökség” a magyar politikában, hogy egyesek csak az ügynökkérdést tekintik a kommunista múlt feltárásával kapcsolatosan egyedül fontos kérdésnek.

Gulyás a házelnök fegyelmi jogkörét illetően rámutatott: az ebben a témakörben kialakult vita – az érdemi levezető elnöki fegyelmi jogkör megteremtésével szemben felhozott érvek – sanda politikai szándékokon alapulnak, melyet rendkívüli tájékozatlanság egészít ki. Ugyanakkor kiemelte: az országgyűlési őrség megalakítása egy technikai módosítást jelent, vagyis ugyanazok, akik ma a köztársasági őrezred keretében a Parlament épületét védik, illetve a házelnök személyi védelmét látják el, fogják alkotni az országgyűlési őrséget is.

Ismert, hogy a házszabály módosítás miatt a Demokratikus Koalíció ebben a ciklusban már nem alakíthat frakciót. Ezzel összefüggésben a képviselő úgy fogalmazott: mártíromságra semmi oka nincs a Demokratikus Koalíció képviselőinek, részben azért, mert a DK ma bármely más, újonnan alakult párttal szemben így is jelentős előnyben van, hiszen képviselői függetlenként az Országgyűlés munkájában érdemben részt tudnak venni anélkül, hogy a párt egy választáson megmérettetett volna. Megjegyezte: az a helyes és tisztességes döntés mindazon pártokkal szemben, akik az ötszázalékos – vagy közös lista esetén tízszázalékos – küszöböt megugrották, hogy ha azok a pártok alakíthatnak frakciót, amelyek kiérdemelték a választók bizalmát. Hozzátette: erre a DK-nak is lesz lehetősége 2014-ben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.