Az új jogszabály a tavaly született szocpol- – lakásépítési támogatási –, illetve az otthonteremtési kamattámogatási rendeletet módosítja. A szocpol nagysága a gyerekek számától és az építeni – vásárolni – kívánt lakás nagyságától függ, és január 1-től igényelhető. Mértéke két gyermek esetén a lakás nagyságától függően 800 ezer és 1,3 millió forint között, három gyerek esetén 1,2 és kétmillió forint között mozoghat, míg négy vagy több gyerek esetén 1,6 és 2,5 millió forint lehet. Az állami kamattámogatás rendszerét jóvá kell hagynia az EU illetékes szervének is ahhoz, hogy ilyen hitelt igényelni lehessen.
Aki kamattámogatásos hitelt vesz fel, annak abban a lakásban kell laknia, amelyre a hitelt kapta, tehát befektetési célú vásárlásra nem jár a kedvezményes hitel. Nem kaphat ilyen hitelt, akinek lakástulajdona, lakáshasználati joga, szolgálati, illetve lízingelt lakása van. A tiltás nem vonatkozik arra az esetre, amikor a család együttesen legfeljebb 50 százaléknyi lakástulajdonnal rendelkezik olyan lakásban, amelyhez örökléssel vagy tulajdonközösség megszüntetésével jutott. Ezek a szabályok a korábbi ilyen rendeletben is szerepeltek.
Amennyiben határidőre nem lesz kész a kamattámogatott hitellel épülő lakás, a bank a hitelt visszavonja, és a már igénybe vett kamattámogatást vissza kell fizetni. Ha ez utóbbi elmarad, akkor a kincstárhoz kerül az ügy.