Fegyverropogás közepette építkeznek a magyarok + Videó + Kép

Az afganisztáni magyar missziónak a harc mellett az újjáépítésben és a lakosság felvilágosításában is kulcsszerep jut. A cél 2014-re a teljes lefegyverzés.

Gabay Balázs
2012. 04. 20. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokadik alkalommal szerveztek szakmai konferenciát az afganisztáni helyzettel kapcsolatban, ami nem is meglepő, hiszen az országban 2001 óta állomásoznak nemzetközi csapatok. Hóvári János, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára a Külügyi Intézetben fontosnak tartotta kiemelni, hogy a rengeteg kormányzati feladat mellett számos nemkormányzati teendővel is szembesül az ország. Amellett, hogy a nagyvilágban folyamatosan zajlanak a konferenciák, egyeztetések, kormányzati szintű tárgyalások Afganisztán kérdésében, Magyarország is érdekelt a polgárháborús konfliktus mielőbbi megoldásában, hiszen katonai kontingenst is küldött a térségbe.
Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára elsősorban azt hangsúlyozta, hogy fontos NATO-megállapodás született néhány nappal ezelőtt. A brüsszeli tanácskozáson a tagállamok megegyeztek a 2014-ig zajló rendezés egyes állomásaiban. Kiemelt célként fogalmazták meg, hogy az ország több mint 70 százalékát rövid időn belül a kormánycsapatok ellenőrizzék, ne az ellenzéki tálib erők. „A magyar kontingens helyzete nem rossz, de természetesen továbbra is óvatosnak kell lennünk” – figyelmeztetett a a helyettes államtitkár.


A májusi chicagói NATO-tárgyalás menetrendje nagyjából elkészült: itt folytatják majd azon tervek kidolgozását, melyek előkészítik az afganisztáni nemzetközi haderő (ISAF) 2014-ig tartó kivonását az országból. Sztáray visszautalt a Hóvári János által is érintett megoldandó kérdésekre, mint az oktatás, a lakosság élelmiszerellátása és a mezőgazdaság.

A szovjetek nem követeltek csapatokat


„Magyarországra az elmúlt 15 évben nem volt jellemző, hogy katonai erőket küldött volna más országokba, Afganisztánba viszont útra kelt egy magyar kontingens.” Kelemen Tas, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai főosztályának vezetője érdekesnek, egyben ironikusnak nevezte, hogy amíg a Varsói Szerződés tagjai voltunk, az Afganisztánnal háborúzó Szovjetunió nem követelte tőlünk a csapatok küldését. A NATO-tagság természetesen más jellegű kötelezettségekkel jár, tette hozzá.

Hazánk jelenleg 340 katonát állomásoztat Afganisztánban az ISAF részeként. Kelemen leszögezte: a magyar csapatoknak nem a tálibok elleni küzdelem a legfőbb feladatuk. A cél, hogy olyan fejlesztéseket végezzenek el, olyan infrastruktúrát hagyjanak maguk mögött, mellyel komolyan javíthatják az afgánok életfeltételeit a NATO-csapatok kivonulását követően.


Leszögezte, miután az ISAF-on belül nemzetenként megoszlik, ki milyen jellegű kiképzésben részesült, a logisztikai hálózat kiépítése is komoly kihívás elé állítja a csapatokat. Megjegyezte, az áldozatok kezelése a másik rendkívül nehéz probléma, ezzel eddig sem a katonaság, sem a média nem szembesült korábban, így még tanulni kell.

A Külügyminisztérium bagláni tartományban dolgozó fejlesztési tanácsadója négy lépésben foglalta össze a koordinációproblémáktól a szolgáltatások kiépítésének nehézségéig terjedő feladatokat, melyekkel a magyar csapatnak szembesülnie kellett az elmúlt években. Papp László elmondta, a nemkormányzati szervek, melyeket az utóbbi időszakban kiképzett fiatal afgánok irányítanak, most már komolyabb segítséget képesek nyújtani a rendezésben.

Most már értik, hogy az ő érdekük

Megjegyezte, az afgán–magyar–amerikai fejlesztési munkacsoport 34 millió dollárból gazdálkodhat. A magasan képzett csapatnak öt magyar Europol-tiszt is tagja, akik a kiképzésért és az infrastruktúra kiépítéséért felelnek. A fejlesztési tanácsadó örömtelinek nevezte, hogy az afgán kormányzati erők és a helyi kormányzat egyre több területen növeli aktivitását, egyre nagyobb számú feladatot képes átvenni az ISAF-tól és a fejlesztési csoportoktól. „Pozitív dolog, hogy az afgánok egyre inkább megértik: leginkább az ő érdekük, hogy mielőbb teljesen átvegyék majd a koordinációt a NATO-tól.”


Mafred Knopp német védelmi attasé az északi régióban való együttműködésről beszélt némiképp bővebben. Általánosságban véve elmondta, a világon jelenleg hétezer német katona vesz részt különböző missziókban. A német irányítás alatt álló, Mazar el-Sarif-i központú északi régióban összesen 11 ezer NATO-katona állomásozik, alájuk tartozik a magyar újjáépítési csoport is. A tartományban előforduló incidensek több mint 70 százaléka a délnyugati és a keleti térségre esik. Majd 200 ezer háztartást találunk Afganisztánban, mely a német segítségnek köszönhetően áramhoz, vízhez jutott, így megállapítható, hogy az északi kontingens valóban az integráció és a infrastruktúra kiépítése felé tesz komoly lépéseket.

Ladányi Éva, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szakmai tanácsadója a katonai–civil együttműködés iskolapéldáját mutatta be. A tárca oktatásért felelős államtitkársága az Afganisztánnal megkötött megállapodással összhangban 2011 tavaszán látogatott el a háború sújtotta országba. A civil missziót vezető hölgy kollégájával gyakorlatilag felvételit tartott az afgán fiatalok számára, akik közül heten tanulhatnak tovább magyarországi felsőoktatási intézményben az együttműködésnek köszönhetően, ezenfelül egy fő doktori iskolát végezhet hazánkban. A Nefmi magyar egyetemi kiadványokat is küldött a bagláni felsőoktatási intézmények számára.

Harc, építkezés, kommunikáció

„Egy ilyen jellegű misszióban szolgáló katona ma már nem elégedhet meg a harci kiképzéssel, értenie kell a koordinációhoz, az újjáépítéshez is, sőt, még a helyi lakosokkal is szót kell tudnia érteni.” A pénteki konferencia záróelőadásában Molnár Ferenc, a Stratégiai és Védelmi Kutatóintézet megbízott igazgatója a biztonságpolitika változó aspektusait taglalta, különös tekintettel Afganisztánra. „A kilencvenes években senki sem gondolta volna, hogy Magyarország speciális katonai erőket küld majd egy háborús országba” – utalt a magyar hadsereg felkészültségére és a NATO-tagság előírta kötelezettségre.


„Hogy miben lépett előre Afganisztán 2001, vagyis a háború kezdete óta? – tette fel a kérdést Molnár Ferenc. – Többek között az oktatás és az infrastruktúra terén. 800 százalékkal nőtt az iskolák és az iskolába járó diákok száma, az aszfaltozott utak mennyisége pedig 6500-szorosa a tizenegy évvel ezelőttinek.” Az igazgató mindazonáltal hangsúlyozta: ahhoz, hogy a megvalósított fejlesztések fennmaradjanak, egy erős, a helyzetet ténylegesen kezelni képes központi kormányzatra lesz szükség.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.