Jász-kun emléknap lesz májusban

Jász-kun emléknappá nyilvánította május 6-át a Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat, hogy a jövőben felidézhessék: 1745-ben azon a napon jelent meg a jászok és a kunok példamutató küzdelmének eredményeként a szabadságjogaik visszaszerzéséről szóló oklevél. A kezdeményezést 2010 márciusában Kiskunlacházán a Jász, Kiskun és Nagykun Kapitányok Tanácsának soros ülésén vetették fel, majd a javaslatot támogatta többek között Karcag, Kisújszállás, Kenderes, Kunhegyes önkormányzata és a Bács-Kiskun megyei közgyűlés is – mondta Kovács Sándor, a megyei önkormányzat fideszes elnöke.

BL
2012. 04. 24. 6:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus az áprilisi közgyűlésen hozott döntéssel kapcsolatban felidézte: 1239 tavaszán a Magyarország területére beköltözött jászokat és kunokat IV. Béla király koronabirtokokra telepítette. A befogadottak a vendég népeket megillető jogokat kaptak, amelyekért cserébe hadi szolgálatot vállaltak. A két nép autonómiája a 14. századtól azonos módon fejlődött. Közjogi összekapcsolódásuk, az új hazához fűződő jogi és erkölcsi kötelékeik megszilárdultak, és a 17. századra beolvadtak a magyarságba.

Sorsukban kedvezőtlen változás 1702-ben történt, amikor I. Lipót császár eladta a jászok és kunok lakta területeket a Német Lovagrendnek. Ebbe azonban az ott élők nem nyugodtak bele, és 1745-ben saját pénzükön visszavásárolták szabadságukat és régi kiváltságaikat. Összefogásuk és áldozatvállalásuk eredményét az 1745. május 6-án kiadott oklevél kodifikálta. Ezt követően 1876-ig jogszolgáltatási, igazgatási és gazdálkodási autonómiát élveztek. Akkor a Jászkun Kerület autonómiája megszűnt, a lakosság azonban az új közigazgatási keretek között is őrizte hagyományait és történelmi identitását.

A történelmi Jászkun Kerület 25 településének határából alakult 32 kiskunsági, 9 nagykunsági és 18 jászsági helységben, valamint a Délvidékre elszármazott nagykunságiak és jászságiak körében elevenen él a hagyományok tisztelete. Ennek jegyében jött létre a Kun Összefogás Konzorcium, a Nagykun Hagyományőrző Társulás, a Kunszövetség és a Kiskun Önkormányzatok Szövetsége, valamint a Jászok Egyesülete, amelyek koordinálják a háromévenként megrendezendő kunok világtalálkozóját és a jászok évenkénti világtalálkozóját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.