A magyar kormány teljesíti alaptörvényi kötelezettségét, hogy megvédi polgárait, így a külföldön bajba került magyarokat sem hagyja soha magára – olvasható a Miniszterelnökség közleményében.
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő az MNO-nak a kialakult helyzetről elmondta, hogy Szíriában a helyzet rendkívül bonyolult, már-már polgárháborús viszonyok jellemzik az országot, és hogy az emberrablások megakadályozásában a helyi szerveknek van a legnagyobb előnye, felelőssége. Bővebben >>>
Elítélik a terrorizmus minden fajtáját a Magyarországon élő szírek – közölték a két magyar állampolgár elrablása miatt meghirdetett vasárnapi sajtótájékoztatójukon Huszein Ali, és Szír Ali. Az évtizedekkel ezelőtt hazánkban letelepedett üzletemberek szerint a túszok informatikai szakterületen dolgoztak, és szombaton hajnalban Damaszkusztól 460 kilométerre északra, Deir ez-Zorban ejtették túszul őket. A nyilatkozók bizakodóak abban, hogy a szír hadsereg, és a rendőrség rövid időn belül, és épségben kiszabadítja a magyar túszokat, akiket információik szerint Törökország felé igyekeznek kicsempészni az országból elrablóik.
Huszein Ali és Szír Ali biztosak benne, hogy a történteknek semmi közük az arab tavaszhoz, a túszejtők valószínűleg az al-Kaidával, és más szélsőséges muszlim csoportokkal állnak kapcsolatban. Céljuk, hogy váltságdíjat csikarjanak ki a magyarokért cserébe, és az így megszerzett összegből fegyvereket vegyenek más terrortámadások elkövetéséhez. Az elkövetők bizonyára szeretnének bekerülni a híradásokba is, hogy így ismertethessék egyéb követeléseiket. A szír vállalkozók felhívták a figyelmet, hogy a közel-keleti országban a média egyetlen képviselője sem számolt be a szombaton történtekről, sőt arról a szíriai hírportálok, blogok is hallgatnak.
Huszein Ali és Szír Ali véleménye szerint ez azt jelenti, hogy a hadsereg és a rendőrség egy nagyobb, operatív akcióba fogott, hogy kiszabadítsa a magyarokat. A szírek úgy vélik, hogy a híradások nélkülözésével, így a terroristák elhallgattatásával azokat könnyebben el tudják szigetelni a külvilágtól, így hamarabb a nyomukra bukkanhatnak a fegyveres erők. Hasonló esetként említették annak az öt iráni mérnöknek az esetét, akiket három hónapja egy szintén operatív akcióban szabadított ki a hadsereg az emberrablók fogságából.
A hazánkban élő szírek nem tudnak arról, hogy vasárnapig bármelyik ismert szervezet magára vállalta volna a túszejtést, vagy követeléseket fogalmazott volna meg. Az üzletemberek úgy vélik, hogy a terroristák célja a pénzszerzésen kívül az, hogy meghiúsítsák az ENSZ-nek a térségre vonatkozó béketervét, illetve hasonló támadásaikkal igyekeznek ellehetetleníteni Szíria külkapcsolatait. A nyilatkozók leszögezték: az egész magyarországi, kétezer lelket számláló szír közösség egyöntetűen ítéli el a terrorizmust, különösen a magyarok elhurcolását. Beszámolójuk szerint Deir ez-Zor környékén számos külföldi cég, illetve azok alkalmazottai, alvállakozói élnek és dolgoznak, a környék tavaly márciusig, a polgárháborús harcok kezdetéig a legbiztonságosabb térségek egyike volt Szíriában.