A fájdalomcsillapítás atyjára emlékeznek

Kiállítással, ünnepi megemlékezéssekkel, tudományos témanapokkal és előadásokkal várja a kémia iránt érdeklődő közönséget Tiszavasvári.

WL
2012. 05. 16. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kabay János-emlékhetet az idén harmadik alkalommal, május 14. és 19. között rendezi meg a megyei természettudományi múzeum és a település Vasvári Pál Múzeuma – tájékoztatta Balogh Tamás, a múzeum sajtóreferense az MTI-t.

A programsorozat hétfőn az iskolások és az óvodások számára szervezett témanapokkal vette kezdetét: a központi ünnepséget csütörtökön rendezik a városháza dísztermében, ezt követően pedig megemlékezést és koszorúzást tartanak a gyógyszerész Báthory utcai szülőházánál.

Az „alkaloidák kutatójának” is hívott Kabay János (1896–1936) a Tiszavasvári elődtelepülésének tekintett Büdszentmihályon született. Az 1924-ben gyógyszerészdiplomát szerzett kutató szinte egész életében a mákkal és a morfinnal kísérletezett, azt vizsgálva, hogy miképpen lehet kivonni a növényből a lehető leggazdaságosabban a hatóanyagokat. Szabadalmaztatott módszereit, technológiáját azóta világszerte használják.

Kabay forradalminak számító kutatásaival bebizonyította, hogy a morfingyártáshoz nincs feltétlenül szükség ópiumra mint kiindulási nyersanyagra: az 1925-ben bejelentett első szabadalma szerint a morfint a zöld máknövény présleveléből is el lehet különíteni.

Felesége, Kelp Ilona vegyészdoktor segítségével később kidolgozta azt az eljárást, amely megoldotta a morfin kivonását a kicsépelt, többnyire mezőgazdasági hulladékként kezelt mákszalmából. Ez a „száraz eljárás„ forradalmasította a morfingyártást: a gyógyszerész módszerét tíz országban szabadalmaztatták.

Kabay János a mákszalma hasznosítására kisüzemet létesített Büdszentmihályon, ez lett az alapja a későbbi Alkaloida Vegyészeti Gyárnak, amelyet 1927-ben alapított. A mai is működő tiszavasvári üzem az elmúlt század évtizedei alatt a világ legnagyobb morfin- és kodei-előállító vállalatai közé tartozott, és a világ számos országába exportálta termékét.

A Kabay-emlékhét a megemlékezések mellett számos programot kínál a különböző korosztályok számára: a Vasvári Pál Múzeumban csütörtökön nyílik meg a Kelp Ilona életét bemutató emlékkiállítás, s ezen a napon tart előadást Kémikusok – MKE – Kihívások címmel Kovács Attila vegyészmérnök, a Magyar Kémikusok Egyesületének főtitkára is.

A Vasvári Pál Múzeum és Baráti Köre az emlékhét apropóján csütörtökön gyógyszerész-történeti versenyt szervez iskolások részére: a megméretésen kétfős csapatok oldják majd meg azokat az összetett feladatokat, amelyek az egykori Szabolcs vármegye gyógyszertárainak történetét, érdekességeit, Magyarország nagy gyógyszergyárainak történeti alakulását ölelik fel.

Pénteken a feltaláló által alapított gyár előtt tartanak ünnepi megemlékezést, délután két órakor pedig kezdetét veszi az a kerékpártúra, amely során a résztvevők a feltaláló életének fontos helyszíneit keresik fel.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.