A rendvédelmi kar a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak és közalkalmazottainak önkormányzattal rendelkező rendvédelmi szakmai, érdek-képviseleti köztestülete, kötelező tagsággal. A felállítandó testület létrehozását Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezte, és azt az Országgyűlés tavaly december 20-án 253 igen szavazattal, 93 nem ellenében fogadta el.
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítása értelmében automatikusan az MRK tagjai lesznek a rendőrségi, a büntetés-végrehajtási és az adóhivatalról szóló törvény hatálya alá tartozó szervek, a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok állományához tartozók.
Az MRK feladatai közé tartozik például a foglalkozással kapcsolatos ügyekben az érdekképviselet, a hivatásetikai részletszabályok megalkotása, az etikai eljárások lefolytatása, véleményalkotás a szolgálati viszonnyal, valamint a közalkalmazotti jogviszonnyal összefüggő kérdésekben, és a tagnyilvántartás vezetése. A törvény szerint a fegyveres szerv vezetője a személyi állomány szolgálatteljesítésére, illetve munkavégzésére, szolgálatteljesítési idejére, munka- és pihenőidejére, jutalmazására, valamint a juttatásaira vonatkozó, a hatáskörébe utalt szabályozásról az MRK véleményét köteles kikérni.
A rendvédelmi kar – amelynek a törvényességi felügyeletét az ügyészség gyakorolja – legfőbb képviseleti és döntéshozó szerve az ötventagú közgyűlés, amelynek tagjait öt évre, titkos szavazással június 5–8. között választja meg az adott rendvédelmi szerv személyi állománya. Ahhoz, hogy valaki jelölt lehessen, a teljes állomány 1 százalékának ajánlását kellett összegyűjtenie.
A közgyűlésben 10-10 taggal képviselteti magát a rendőrség (Országos Rendőr-főkapitányság, Nemzeti Védelmi Szolgálat, Terrorelhárítási Központ), a büntetés-végrehajtási szervezet, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok (Alkotmányvédelmi Hivatal, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, Információs Hivatal).
A tűzoltóság, a polgári védelem és az iparbiztonság felügyeletét ellátó Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) részéről a tíztagú képviseleti helyre összesen 26 hivatásos tűzoltó jelöltette magát. A jelöltek között van Dobson Tibor dandártábornok, az OKF hivatalvezetője is, aki az MTI-nek azt mondta: a rendvédelmen belül számára a legfontosabb a szakirányú érdekképviselet egységes alapon nyugvó kialakítása úgy, hogy közben megmaradjon a társadalmi bizalom és a mindenkori párbeszéd.
Az OKF korábbi szóvivője, volt fővárosi tűzoltó-parancsnokhelyettes azt mondta: azért jelöltette magát az MRK közgyűlésébe, hogy képviselje és segítse a hivatásához tartozókat. „Nem népszerű, hanem hasznos akarok lenni, akiben bízik a tízezer fős állomány” – fogalmazott a dandártábornok.
A rendőrség, a NAV és más rendvédelmi szervek szóvivői az MTI megkeresésére azt mondták, jelöltjeik nevét a jövő hét elején hozzák majd nyilvánosságra.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.