A jelöltek listája már nyilvános, jövő héttől választanak is

Egy hét múlva választják meg a Magyar Rendvédelmi Kar tagjait.

NT
2012. 05. 31. 21:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendvédelmi kar a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak és közalkalmazottainak önkormányzattal rendelkező rendvédelmi szakmai, érdek-képviseleti köztestülete, kötelező tagsággal. A felállítandó testület létrehozását Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezte, és azt az Országgyűlés tavaly december 20-án 253 igen szavazattal, 93 nem ellenében fogadta el.

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítása értelmében automatikusan az MRK tagjai lesznek a rendőrségi, a büntetés-végrehajtási és az adóhivatalról szóló törvény hatálya alá tartozó szervek, a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok állományához tartozók.

Az MRK feladatai közé tartozik például a foglalkozással kapcsolatos ügyekben az érdekképviselet, a hivatásetikai részletszabályok megalkotása, az etikai eljárások lefolytatása, véleményalkotás a szolgálati viszonnyal, valamint a közalkalmazotti jogviszonnyal összefüggő kérdésekben, és a tagnyilvántartás vezetése. A törvény szerint a fegyveres szerv vezetője a személyi állomány szolgálatteljesítésére, illetve munkavégzésére, szolgálatteljesítési idejére, munka- és pihenőidejére, jutalmazására, valamint a juttatásaira vonatkozó, a hatáskörébe utalt szabályozásról az MRK véleményét köteles kikérni.

A rendvédelmi kar – amelynek a törvényességi felügyeletét az ügyészség gyakorolja – legfőbb képviseleti és döntéshozó szerve az ötventagú közgyűlés, amelynek tagjait öt évre, titkos szavazással június 5–8. között választja meg az adott rendvédelmi szerv személyi állománya. Ahhoz, hogy valaki jelölt lehessen, a teljes állomány 1 százalékának ajánlását kellett összegyűjtenie.

A közgyűlésben 10-10 taggal képviselteti magát a rendőrség (Országos Rendőr-főkapitányság, Nemzeti Védelmi Szolgálat, Terrorelhárítási Központ), a büntetés-végrehajtási szervezet, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok (Alkotmányvédelmi Hivatal, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, Információs Hivatal).

A tűzoltóság, a polgári védelem és az iparbiztonság felügyeletét ellátó Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) részéről a tíztagú képviseleti helyre összesen 26 hivatásos tűzoltó jelöltette magát. A jelöltek között van Dobson Tibor dandártábornok, az OKF hivatalvezetője is, aki az MTI-nek azt mondta: a rendvédelmen belül számára a legfontosabb a szakirányú érdekképviselet egységes alapon nyugvó kialakítása úgy, hogy közben megmaradjon a társadalmi bizalom és a mindenkori párbeszéd.

Az OKF korábbi szóvivője, volt fővárosi tűzoltó-parancsnokhelyettes azt mondta: azért jelöltette magát az MRK közgyűlésébe, hogy képviselje és segítse a hivatásához tartozókat. „Nem népszerű, hanem hasznos akarok lenni, akiben bízik a tízezer fős állomány” – fogalmazott a dandártábornok.

A rendőrség, a NAV és más rendvédelmi szervek szóvivői az MTI megkeresésére azt mondták, jelöltjeik nevét a jövő hét elején hozzák majd nyilvánosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.