Az egyeztetésen szó volt egy logisztikai megállapodás lehetőségéről, amelyet a 2014-ben esedékes afganisztáni csapatkivonások tesznek majd időszerűvé.
A HM sajtóirodájának tájékoztatása szerint a magyar–német katonadiplomáciai kapcsolatok kiemelkedően jónak számítanak. Az utóbbi években a kapcsolatok intenzitása tovább nőtt, elsősorban az afganisztáni és a koszovói műveleti területen történő együttműködésnek köszönhetően – fűzték hozzá.
A német féltől az Afganisztánban tevékenykedő magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) kapott már egyebek mellett kevlár sisakokat és műveleti laptopokat is. A honvédség pedig egészségügyi „szakállománnyal” segít a németeknek Afganisztánban és Koszovóban.
A német politikus Hende Csaba meghívására két napra érkezett Budapestre. Csütörtökön a biztonságpolitika aktuális kérdéseiről tart előadást az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetemen.
Kinevezték a tábori lelkészi szolgálat új főrabbiját
A honvédelmi miniszter a május 1-jei hatállyal történő kinevezésről szólva kiemelte: „nagy reményeket fűzünk az együttműködéshez”, mert Köves Slomóval „az elmúlt két esztendőben számos ügyben dolgoztunk együtt”.
Hende Csaba úgy fogalmazott: a most kinevezett tábori főrabbi személyében „rendkívül elkötelezett, nemes gondolkodású hazafit” ismert meg, „akivel öröm és büszkeség együttműködni”.
Köves Slomó azt mondta: megtiszteltetés számára, hogy erre a posztra kinevezték, és reményét fejezte ki, hogy „kellő módon tudja szolgálni a honvédséget és Magyarországot”.
Az EMIH vezető rabbija az MTI-nek a ceremónia után kifejtette: a kinevezés legfontosabb feladatát abban látja, hogy még aktívabban részt vegyen a zsidóság és az egész társadalom közötti „hídépítésben”, abban, hogy a zsidóság és a többségi társadalom közelebbről megismerhesse egymást.
A tábori lelkészi intézmény Magyarországon hivatalos formában 1773 óta létezik, a zsidó tábori lelkészség pedig először 1848-ban működött. A tábori rabbinátus – a többi tábori lelkészséghez hasonlóan – nem működött a pártállami rendszer idején, majd 1994-ben a zsidóság is visszakapta azt a jogát, hogy lelkészt állítson a Magyar Honvédségnél.
Idén a Honvédelmi Minisztérium, az EMIH és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének képviselői írtak alá együttműködési megállapodást a zsidó identitású katonák és más, a honvédségnél közszolgálati jogviszonyban álló alkalmazottak hitéletének támogatásáról.